Placówka została oficjalnie zamknięta przez dyrektora po tym, jak prezydent Legnicy odmówił współfinansowania swojej sceny na obecnych warunkach. Brak spodziewanego 1,5 miliona złotych nie pozwala na planowanie nowego sezonu. Krzysztof Maj, członek zarządu województwa w ub. tygodniu zadeklarował aktorom pomoc. Materiał Andrzeja Andrzejewskiego.

- Ja obiecałem pracownikom teatru, że teatr nie zginie. Jako odpowiedzialny za kulturę członek zarządu - ustaliłem to z panem marszałkiem Przybylskim - zawnioskujemy do sejmiku, żeby przekazać pieniądze. Jak prezydent Legnicy zmądrzeje i odda, to będziemy te kwestie finansowe wyjaśniać. Teatr uratujemy i uspokoimy pracowników teatru.

Spór o wspólne prowadzenie sceny między prezydentem Legnicy, a urzędem marszałkowskim ciągnie się już od ponad roku. Władze wojewódzkie w ub. sezonie przekazały placówce ponad 6 milionów złotych. Z kolei prezydent Tadeusz Krzakowski twierdzi, że nie stać go na dalsze finansowanie działań artystycznych. Prawdopodobnie sprawa trafi do sądu.

- Argumenty obie strony mają. Proszę mnie też nie wkręcać w jakieś dyskusje polityczne. Jeżeli już chodzi o żal, no to mam żal do konkretnych osób, ale powiedzmy, że to już będzie moją tajemnicą, do jakich.

Dyrektor jeszcze nie wie, co zrobi w tej sytuacji. Bez tych pieniędzy nie domknie się bowiem budżet Teatru. Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa wyjaśnia, że -może jesienią uda się przegłosować tę dotację

- Wtedy już się emocje uspokoją, bo teraz każdy szykuje się do wyborów i myślę, że wszyscy obecni na tej sali walczą o jakieś miejsca na listach i muszą się po prostu przypodobać rozkazom partyjnym.

Spór między koalicją a opozycją dotyczył kształtu uchwały. Punkt o dotacji był jednym z wielu dużego projektu zmian w budżecie. Opozycja chciała poprzeć tylko dotację, bo miała zastrzeżenia co do reszty wydatków.

Władze wojewódzkie w ub. sezonie przekazały placówce ponad 6 milionów złotych. Z kolei Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski twierdzi, że nie stać go na dalsze finansowanie działań artystycznych. Prawdopodobnie sprawa trafi do sądu.

Materiałów audio wysłuchać można – TUTAJ.

(Andrzej Andrzejewski, „Ważą się losy legnickiego Teatru Modrzejewskiej”, https://www.radiowroclaw.pl/, 13.07.2023)