Teatr Modrzejewskiej ogłosił zawieszenie swojej działalności artystycznej po tym, jak prezydent Legnicy jednostronnie wypowiedział umowę na finansowanie tej instytucji. Czy 13 lipca pracownicy teatru będą mogli liczyć na przychylność radnych Sejmiku, którzy podczas sesji głosować będą w sprawie przekazania teatrowi kwoty 1,5 miliona złotych? Na to pytanie odpowiadali goście programu „Studio Sejmik” TV Regionalnej.

Ewelina Szydłowska-Kędziera (PiS): Trudno jest przesądzać, jak będą głosowali poszczególni radni, bo z jednej strony mamy tu kwestie pracownicze, wynikające z funkcjonowania teatru, a z drugiej szerszą perspektywę tego, że każdy radny jest z innego regionu, są przecież inne teatry na Dolnym Śląśku, które działają na zasadach współfinansowania (@kt: Legnicka Modrzejewska jest jedynym teatrem w województwie dolnośląskim, współprowadzonym przez miasto oraz Urząd Marszałkowski) i jest pytanie czy nie powstanie taki niebezpieczny casus. Sytuacja jest dramatyczna, szczególnie dla pracowników teatru. Ja będę głosowała „za”.

Anna Brok (KO): Bierzemy pod uwagę inflację. Koszty stałe teatru bardzo wzrosły, natomiast kwota dofinansowania ze strony miasta pozostała na niezmienionym poziomie, co oznacza, że Legnica wartościowo dofinansowuje teatr mniej niż w 2009 roku. To jest największa marka Legnicy na zewnątrz. Teatr funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie, jest to teatr uznany, a prestiż miasta dzięki temu wzrasta. Decyzja prezydenta jest uderzająca w interes miasta […] Jeżeli będzie to uchwała wprost dotycząca tylko legnickiego teatru, to będę głosowała „za”.

Jacek Iwancz (Nowa.pl): Nie tak dawno cieszyliśmy się z przedłużenia kadencji dyrektorowi Jackowi Głombowi, który nie tak dawno stawał do konkursu. Teatr w Legnicy był wielokrotnie nagradzany i taka placówka jest bardzo potrzebna mieszkańcom nie tylko Legnicy […] Osobiście jestem jak najbardziej „za”, ale pytanie ,jak ten punkt zostanie wprowadzony do porządku obrad.

Patryk Wild (Koalicja Samorządowa): Mam podobne zdanie, jak moja koleżanka i kolega z opozycji. Jeśli to będzie pożyczka i osobna uchwała, to jesteśmy skłonni się nad tą propozycją się pochylić.

Cały program do obejrzenia – TUTAJ.

(TV Regionalna, „Studio Sejmik - odc.08/2023”, https://tvregionalna.pl, 6.07.2023)