Najważniejsze dzieło polskiego noblisty Władysława Reymonta znów trafi na ekrany. Wszystko za sprawą studia BreakThru Films, które nakręciło innowacyjną w formie adaptację „Chłopów”. Zespół posłużył się przy tym techniką animacji malarskiej, po raz pierwszy wykorzystaną w ich poprzedniej, głośnej produkcji „Twój Vincent”. Kiedy możemy spodziewać się premiery filmu, w którego obsadzie znalazł się m.in. były aktor legnickiej sceny Robert Gulaczyk?

„Chłopi” to nowa produkcja studia animacji BreakThru Films, w której twórcy zrealizowali podobną technikę malarską, co w swoim poprzednim dziele, „Twój Vincent”. Film został na początku nakręcony z udziałem aktorów, a następnie ponad stu artystów z Polski, Litwy, Ukrainy i Serbii namalowało do niego obrazy olejne, które posłużyły za klatki uzupełniające poszczególne ujęcia. Całość ma niezwykle efektowny charakter, o czym przekonuje reżyserka filmu, Dorota Kobiela:

„Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze.

Kto wystąpi w „Chłopach”?

W obsadzie nowej wersji „Chłopów” zobaczymy takie gwiazdy jak: Mirosław Baka (Boryna), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Andrzej Konopka (Wójt), Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Musiał czy Julia Wieniawa. W rolę olśniewającej Jagny Paczesiówny wcieli się młoda i utalentowana aktorka, Kamila Urzędowska.

Reymont po raz trzeci

„Chłopi” będą już trzecią adaptacją słynnej powieści Władysława Reymonta. Jako pierwszy sfilmował ją w 1922 r. Eugeniusz Modzelewski. Najbardziej znany pozostaje jednak serial telewizyjny wyprodukowany w 1972 r., wyreżyserowany przez Jana Rybkowskiego, gdzie główne role zagrali Władysław Hańcza, Emilia Krakowska oraz Ignacy Gogolewski. W 1973 r. produkcja doczekała się kinowej wersji. Teraz zobaczymy „Chłopów” w zupełnie nowej odsłonie. Losy mieszkańców wsi Lipce będą dosłownie „namalowane”, a oglądać je będziemy niczym na płótnie, którego obraz został wprawiony w ruch.

Autorami zdjęć do filmu są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata. Za kostiumy odpowiada Katarzyna Lewińska, a scenografię przygotowała Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak.

Film twórców „Twój Vincent”

Studio BreakThru Films odpowiada m.in. za produkcję filmu „Twój Vincent”, który był pierwszym na świecie dziełem stworzonym za pomocą techniki animacji malarskiej. Obraz zdobył dwa Orły (za najlepszą scenografię i najlepszy montaż) oraz był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

 „Chłopi” – nieśmiertelna epopeja o życiu polskiej wsi

„Chłopi” to jedna z najwybitniejszych polskich powieści, za którą Władysław Reymont w 1924 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Poznajemy w niej społeczność wsi Lipce, ukazaną na tle zmieniających się pór roku. Dzieło, oprócz tego, że składa hołd polskiej tradycji, obyczajowości i kulturze, obrazuje rodzinne dramaty i miłosne zawirowania. Ich główną bohaterką jest jedna najciekawiej zarysowanych postaci w dziejach rodzimej literatury – Jagna Paczesiówna.

„Chłopi”. Kiedy premiera?

Nowa odsłona „Chłopów” trafi do kin jesienią 2023 r.

(AN, „Chłopi jak malowani. Premiera animowanej ekranizacji powieści jeszcze w tym roku”, https://www.tvp.pl/, 8.07.2023)