Aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu włączyli się w akcję poparcia dla Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Informuje Radosław Rzeszotek. 

Zespół toruńskiego teatru solidaryzuje się z krakowskimi kolegami po fachu, którzy protestują przeciwko działaniom marszałka województwa małopolskiego. Nie reaguje on na apele środowiska aktorskiego z Krakowa, które domaga się przedłużenia umowy o pracę z tamtejszym dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tymczasem zdaniem zespołu krakowskiej sceny „zespół jest we wspaniałej kondycji organizacyjno-artystycznej i chce kontynuować kierunek, w jakim rozwija się Teatr pod tą samą dyrekcją”.

W innej sytuacji znalazł się z kolei Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, który zawiesił do odwołania wszelkie działania artystyczne, o czym poinformował w oświadczeniu dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb. Powodem decyzji są problemy finansowe placówki powstałe po wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu teatru przez władze miasta.

Wyrażamy nasze wsparcie dla Teatru w Krakowie im. Juluisza Słowackiego oraz Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, pracowników tych placówek oraz ich dyrektorów – Krzysztofa Głuchowskiego i Jacka Głomba. Popieramy stanowisko zespołu Teatru Słowackiego i jego woli przedłużenia kadencji obecnemu dyrektorowi, Krzysztofowi Głuchowskiemu. Wielką stratą byłoby nie docenić takiego zaangażowania i wsparcia zespołu oraz sukcesów artystycznych – na przekór piętrzącym się trudnościom. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją Teatru Modrzejewskiej i chyba bezprecedensową współcześnie koniecznością zawieszenia działalności w obliczu fatalnej sytuacji finansowej placówki po wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu teatru przez władze miasta. Trzymajcie się! I trzymajmy się w sojusznictwie! – czytamy w oświadczeniu toruńskich aktorów.

(Radosław Rzeszotek, „Toruńscy aktorzy solidarni z protestującymi kolegami”, https://tylkotorun.pl/, 7.07.2023)