Od 28 maja do 3 czerwca w Opolu trwać będą 47. Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. Jednym z prezentowanych podczas Festiwalu spektakli będzie legnicki „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka. Pokaz już 31 maja o godz. 18.00.

Opolskie Konfrontacje Teatralne, będące finałową kontynuacją Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, to obecnie jedno z najważniejszych takich wydarzeń na teatralnej mapie Polski. W tym roku obok legnickiego teatru zaprezentują się na nim m.in. krakowski Teatr Słowackiego, Wrocławski Współczesny oraz Wrocławski Teatr Pantomimy. Program Festiwalu uzupełniają wydarzenia towarzyszące – czytania performatywne oraz koncerty.

Festiwal pokazuje oryginalne, nowatorskie przedstawienia, o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym. Konkurs zrodził się z potrzeby nawiązania do tych świetnych tradycji i wzmocnienia teatralnego dialogu z historią – zapowiadają organizatorzy.

W jury tegorocznej edycji Konkursu zasiadają: Sławomira Łozińska, Marzenna Wiśniewska, Kalina Zalewska, Piotr Ratajczak oraz Marek Troszyński.

Przypomnijmy, że dla legnickiego „Snu srebrnego Salomei” jest to już kolejny festiwalowy wyjazd. Na początku maja przedstawienie zostało zaprezentowane podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Anna Wakulik, e-teatr.pl: Cieplak i Urbański wydobyli z barokowych zapętleń języka historię wzajemnych zależności, władań, zagrywek, chęci bycia ponad, wściekłości wynikającej z bycia pod. Dawno nie widziałam spektaklu, w którym aktorzy mówią kwestie ze zrozumieniem i pewnością, wyciągając przy tym niuanse monologów, smaczki porównań, zawirowania rytmu literatury.

Pełny program OKT dostępny jest na stronie internetowej. Bilety online dostępne – TUTAJ.

Konrad Pruszyński