Propozycje dla dzieci, powrót dawno niewidzianego tytułu, długo wyczekiwana premiera, a na dokładkę dyskusja panelowa – to wszystko plany legnickiego teatru na ostatni miesiąc sezonu artystycznego 2022/2023.

1 czerwca to Dzień Dziecka, zatem propozycje repertuarowe na pierwszy weekend tego miesiąca, to spektakle skierowane do młodych odbiorców teatru. 3 czerwca (sobota) o godz. 16.00 na deski Sceny Gadzickiego powróci „Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze” w reż. Bartosza Turzyńskiego. Będzie to opowieść o miłości, wdzięczności i uporczywym poszukiwaniu szczęścia, oparta na literaturze Bolesława Leśmiana.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was: Bajka ta nie jest w żadnym razie dydaktyczno-moralizatorskim wykładem, poważną opowieścią, która powstała ku przestrodze. Dużo w niej mądrego humoru. Ogląda się ją naprawdę z zapartym tchem. Skłania do refleksji nad sensem życia, nad tym, co jest w nim tak naprawdę ważne. 

Druga propozycja legnickiego teatru dla dzieci, to bajka skierowana do tak zwanych naj-najów. „Rok na ziemi. Cztery pory roku” w reż. Joanny Gonschorek to rzecz o naturalnym cyklu życia i o przemijaniu pór roku. „Poprzez obrazy, doświadczenia, dźwięki, powtarzalność, tak lubianą przez najmłodsze dzieciaki, chcemy zachwycić i rozbawić naszego nowego widza, pokazać mu, że życie jest piękne, a świat przyjazny” - tłumaczy reżyserka przedstawienia.

„Rok na ziemi” ma charakter interaktywny - dzieci zgromadzone na obrotowej widowni mają okazję wziąć aktywny udział w kreowaniu scenicznej przestrzeni. W różnorakich wyzwaniach najmłodszym widzom towarzyszyć będą postaci znane z przestrzeni miejskiej Legnicy (Julek, Filip czy Neptun). Całości dopełni łagodna muzyka Andrzeja Janigi.

Propozycja dla naj-najów na Scenie Gadzickiego 4 czerwca o godz. 14.00 i 16.00.

W kolejnym tygodniu Drużyna Modrzejewskiej zaprosi swoich widzów na wznowienie spektaklu „J_d_ _ _ _e. Zapominanie”.

Inspiracją dla powstania scenariusza spektaklu była książka Anny Bikont „My z Jedwabnego”. Bohaterka spektaklu, dziennikarka, prowadząc osobiste śledztwo w sprawie Jedwabnego, odkrywa swoje żydowskie korzenie. Musi teraz na nowo określić swoją tożsamość wobec całego świata, który bardzo różnie reaguje na hasło „Żyd”… - zapowiadają twórcy tytułu Modrzejewskiej.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych: Jedwabne może się powtórzyć, może zdarzyć się w każdym czasie. Niewykluczone, że zadzieje się wkrótce, jeśli nie ustanie spotęgowane przez siły polityczne podżeganie do nienawiści (względem przedstawicieli innych narodowości czy choćby mniejszości seksualnych). [...] Nieważne, kto zadbał o tę charakterystyczną legnicką atmosferę. Ważne, że udało się stworzyć spektakl rzeczywiście dobry, nawet bardzo dobry, który na długo pozostanie w pamięci widzów. 

Spektakl na podstawie tekstu Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego w czerwcu do zobaczenia dwukrotnie (9 i 10 czerwca) na Scenie na Nowym Świecie.

Z kolei 18 dnia ostatniego miesiąca sezonu artystycznego zainaugurowana zostanie zupełnie nowa przygoda ludzi Modrzejewskiej, którzy premierowo podzielą się z widzami swoją wielomiesięczną pracą nad przedstawieniem „Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej”. Twórcy zapowiadają, że będzie to „wielkie widowisko”, a reżyser Łukasz Czuj opowiadał o najnowszej produkcji legnickiej sceny w wywiadzie dla PAP.

- Mój spektakl to będzie historia osadzona w realiach przedwojennych tego miasta - trochę nawiązująca do klimatu serialu "Babylon Berlin". W przedstawieniu będą się mieszać wątki kryminalne i sensacyjne z historią aktorskiej trupy, która w 1933 r. z Berlina przybywa do Liegnitz, gdzie próbuje kontynuować działalność swojego politycznego kabaretu. W tej opowieści w zaskakujący sposób przeszłość zaczyna komentować naszą współczesność i tak jak w kabarecie berlińskim wszystko nabiera drapieżnego i groźnego charakteru. To ma być bardzo muzyczne przedstawienie, które będzie się rozgrywać w całej przestrzeni legnickiego teatru. Chcę też wykorzystać w nim nieznane, oryginalne fragmenty muzyczne z berlińskich i monachijskich kabaretów działających w epoce schyłku Republiki Weimarskiej.

Dzień po pokazie premierowego spektaklu odbędzie się dyskusja panelowa „Na styku kultury i polityki. Teatr i kabaret w Niemczech po przejęciu władzy przez nazistów”. Teatr przygotowuje ciekawy zespół dyskutantów.

Szczegóły repertuaru dostępne są na stronie internetowej Modrzejewskiej.

Konrad Pruszyński