Trwają 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. W ramach Festiwalu zaprezentowanych zostanie szesnaście tytułów, a jednym z nich będzie produkcja Teatru Modrzejewskiej – „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka. Pokaz spektaklu zaplanowany jest na 9 maja (wtorek) o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Bogusławskiego.

Realizacja dramatu Juliusza Słowackiego to efekt współpracy legnickiego teatru z Piotrem Cieplakiem, dla którego była to już czwarta reżyserska przygoda w Modrzejewskiej. Jego „Sen srebrny Salomei” to dzieło minimalistyczne, skromne realizacyjnie, kładące szczególny nacisk na słowo – jego sens i melodię.

Anna Wakulik, e-teatr.pl: Cieplak i Urbański wydobyli z barokowych zapętleń języka historię wzajemnych zależności, władań, zagrywek, chęci bycia ponad, wściekłości wynikającej z bycia pod. Dawno nie widziałam spektaklu, w którym aktorzy mówią kwestie ze zrozumieniem i pewnością, wyciągając przy tym niuanse monologów, smaczki porównań, zawirowania rytmu literatury.

Spektakl podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych zaprezentowany zostanie w dniu poświęconym nowym odczytaniom dawnych dzieł polskich wieszczów („Wieszcze wiecznie żywi”).

Zielonogórskie Gusła” w reż. Grzegorza Brala (założyciela Teatru Pieśń Kozła) porwą widzów w żywioł teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy wizualnej, śpiewu i tańca. Tego samego wieczoru na Scenie Kameralnej „Sen srebrny Salomei” z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w reż. Piotra Cieplaka – wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości i sieć nietuzinkowych relacji. Nie dajmy się zwieść pozorom: mimo że napisana niemal dwieście lat temu, jej współczesne odczytanie jest równie angażujące jak nieśmiertelne dramaty Szekspira – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.

Warto wspomnieć, że Spotkania Teatralne mają charakter konkursowy, a przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: Jagoda Hernik Spalińska, Maja Pankiewicz, Janusz Majcherek oraz Bogdan Tosza.

Bilety na legnickie przedstawienie dostępne są w cenie 70 złotych. Szczegółowy repertuar Festiwalu dostępny jest na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl. 

Konrad Pruszyński