Można już kupić bilety na charytatywny spektakl “Świat na głowie”, który Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zagra w sobotę 22 kwietnia. Część dochodu z biletów i pieniądze z zaplanowanej po przedstawieniu aukcji zostaną przekazane dla podopiecznych Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Informuje Piotr Kanikowski.

- Nasze hospicjum dla dzieci potrzebuje takich inicjatyw, żeby normalnie funkcjonować, tzn. rozszerzać działalność poza ramy wyznaczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Krzysztof Szmyd, lekarz pediatra, specjalista opieki paliatywnej i prezes Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. – Nie bez znaczenia jest także inny wymiar tego wydarzenia. Liczymy, że wraz z newsami o spektaklu do kolejnych miejsc dotrze informacja o nas. By może do stowarzyszenia zgłoszą się kolejne rodziny z dziećmi, które będziemy mogli otoczyć wsparciem.

Formuła Dobra działa jako hospicjum domowe dla dzieci. Aktualnie zajmuje się 145 pacjentami, cierpiącymi na nieuleczalne choroby, zapewniając im holistyczną opiekę. W stowarzyszeniu działają lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, osoby duchowne, pracownicy socjalni i administracyjni – łącznie ponad 120 osób. Jego główna siedziba mieści się we Wrocławiu, ale ze względu na rozległość terenu, Formuła Dobra powołała sieć filii, m.in. w Legnicy i Chojnowie, bo w ten sposób może szybko docierać z pomocą do swych podopiecznych. Jej częścią jest Grupa Wsparcia dla Rodzin po Stracie.

Formuła Dobra jest organizacją non profit. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Utrzymuje się głównie z kontraktu z NFZ oraz darowizn.

Wrażliwość to coś, co łączy artystów teatru, jego widzów oraz pracowników i wolontariuszy hospicjum. Zainicjowana pół roku temu współpraca Formuły Dobra i legnickiej sceny przybiera konkretny kształt. 22 kwietnia o godz. 18 Teatr Modrzejewskiej zagra na rzecz dzieci z hospicjum jeden ze swych hitów, inspirowany dramatami Szekspira “Świat na głowie”. Po spektaklu Przemek Corso poprowadzi aukcję charytatywną z wyjątkowymi przedmiotami przekazanymi dla stowarzyszenia. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa portretów autorstwa znakomitej legnickiej fotograficzki Hanny Dereckiej – podsumowanie jej kilkumiesięcznej pracy z hospicyjnymi rodzinami. Bilety na spektakl charytatywny można kupić online oraz w kasie Teatru.

- Dla naszych artystów ważna jest przyjemność zagrania spektaklu w szczytnym celu – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. – Traktujemy tę inicjatywę także jako zadośćuczynienie za rzeczy, na które nie mamy wpływu. Mam na myśli kłopoty z dostępnością naszej oferty dla osób z niepełnosprawnościami, bo działamy w zabytkowym budynku, gdzie nie można zamontować windy. Więc to, że pomagamy w takiej sprawie, jest formą zadośćuczynienia za tę niedogodność.

(Piotr Kanikowski, „Świat na głowie dla dzieci z hospicjum Formuły Dobra”, https://24legnica.pl/, 14.04.2023)