Pierwsza połowa miesiąca w legnickim teatrze będzie czasem familijnego „Golca”, jednak już 14 kwietnia o godzinie 19.00 ludzie Modrzejewskiej zaproszą swoich widzów na szczególne wydarzenie. Art Cafe Modjeska będzie sceną kolejnego gościnnego eventu muzycznego w przestrzeni Teatru. Tym razem w podróż po poezji Edwarda Stachury zabierze nas Pudełko Zapałek.

Pudełko Zapałek to duet Michała Żuczkowskiego (gitary oraz śpiew) i Tomasza Klukojcia (saksofon oraz śpiew), który widzowie legnickiego teatru mieli okazję zobaczyć i usłyszeć w Art Cafe Modjeska już w grudniu 2021 roku. Wtedy śpiewali teksty m.in. Stanisława Grochowiaka, Bolesława Leśmiana czy Rafała Wojaczka. Tym razem wracają w znane kąty z piosenkami opartymi na tekstach Edwarda Stachury.

"Gramy ze sobą, nagrywamy i koncertujemy już od 17 lat. Jak można się domyślić, dzięki temu też znamy się do szpiku kości. W małym dolnośląskim miasteczku, gdzieś między wersami rzeczywistości powstawały kolejne piosenki, z którymi ruszaliśmy w świat by oddać kawałek swojego życia publiczności. Nie tylko swojego. Przecież piosenki pisze się, by na nowo ożywić kawałek świata, który przeminął, by opisać rzeczywistość i ludzi, którzy są, by opowiedzieć o marzeniach i nadziejach, które być może nadejdą. Dzięki poezji można nawet nadać nowe życie i ubrać w muzykę myśli zaklęte głęboko w czyjejś głowie. Otworzyć drzwi, które wydają się być zaryglowane od wewnątrz" - tak mówią o sobie członkowie duetu Pudełko Zapałek.

Start koncertu 14.04.2023 r. o godzinie 19.00. Bilety w cenie 25 zł dostępne są w sprzedaży stacjonarnej w kasie Teatru oraz online.

Edward Stachura (1937-1979) – poeta, prozaik i pieśniarz, urodził się we Francji a naukę w polskiej szkolę rozpoczął dopiero w wieku jedenastu lat; wiersze zaczął pisać w czasach licealnych; studiował romanistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; jego największa popularność przypadła na okres „małej stabilizacji”; twórczość Stachury jest nieustannie obecna i reinterpretowana w polskiej przestrzeni kultury m.in. za sprawą zespołów Stare Dobre Małżeństwo czy Hey.

Wydarzenie organizowane jest w ramach programu impresaryjnego „Modrzejewska – Dom Otwarty” legnickiej sceny, którego inauguracja odbyła się blisko siedem lat temu (7 maja 2016 r.).

Konrad Pruszyński