Czy dojrzały, doświadczony przez życie mężczyzna może mieć mokre oczy po obejrzeniu spektaklu? I to nie ze śmiechu tylko ze wzruszenia? A jeżeli tak, to co to musiał być za spektakl, że sięgnął do najgłębszych i skrywanych na co dzień uczuć?

Przyjęło się mówić, że samce alfa i typy macho nie płaczą. No bo jak mogą płakać ci, którzy od dziecka słyszą, że muszą być dzielni i twardzi, którym rodzice zawsze powtarzali, że chłopaki nie płaczą, a już na pewno nie płaczą w teatrze. No może jeszcze przy jakimś romantycznym serialu, albo innym melodramacie oglądanym na kanapie w domowym zaciszu, ale w teatrze… Przy ludziach… Nigdy!

Jak jesteś taki macho, to idź do teatru!

Czy zatem można powiedzieć, że wszyscy jesteśmy twardzielami? Pewnie można, ale jeżeli tak, to warto spróbować zweryfikować czy aby na pewno. W jaki sposób? Na przykład oglądając monodram "Zapowiada się ładny dzień" zagrany przez Joannę Gonschorek podczas pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej "Teatropolis", który odbywał się od 24 do 27 marca w Łodzi, na Scenie Monopolis.

Jestem fotografem, codziennie widzę różne sytuacje, codziennie fotografuję ludzkie emocje, ale ten spektakl poruszył mnie tak bardzo, że z ledwością mogłem wykonać zdjęcia klaszczącego tłumu – opowiada o swoim wzruszeniu jeden z widzów, który był w teatrze zawodowo, robiąc zdjęcia aktorce i publiczności.

Joanna Gonschorek, którą na co dzień można spotkać na deskach Teatru Modrzejewskiej w Legnicy szerszej publiczności znana jest przede wszystkim z roli Swiety Pakamarczuk, z serialu "Skazana". Gra tam strażniczkę więzienną z ludzką twarzą, która zamiast gnoić osadzone, zachowuje się wobec nich jak koleżanka z bloku, z klatki obok.

Grand Prix dla Gonschorek

W życiu każdego, kto kocha teatr, są spektakle i artyści, o których się nie zapomina. Dla których chodzi się do teatru na tę samą sztukę po kilka czy kilkanaście razy. Którzy swoją charyzmą i profesjonalizmem zarażają innych i sprawiają, że teatr, film i aktorstwo nabierają wyjątkowego znaczenia. To właśnie dzięki nim możemy przeżywać chwile wzruszeń i radości, a od najmłodszych lat rozwijać wrażliwość.

Właśnie taką sztuką jest monodram "Zapowiada się ładny dzień", a grająca w nim Joanna Gonschorek aż kipi od prawdziwych emocji, przeraża ich głębią, zachwyca odwagą i szczerością. Za tę prawdziwość uczuć jury postanowiło nagrodzić artystkę przyznając jej Gand Prix pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Tatropolis w kategorii Open. I choć Gonschorek miała nie byle jakich festiwalowych przeciwników, wszystkich zostawiła w pokonanym polu.

Zwycięstwo okraszone statuetką i nagrodą finansową w pełni zaakceptowała festiwalowa publiczność, która aplauzem przyjęła werdykt jury. Trochę inaczej swoje zwycięstwo oceniła sama artystka, która z pewnością ustawi statuetkę na honorowym miejscu, a pieniądze dobrze zainwestuje. Z sukcesu cieszyła się ogromnie, czego nie ukrywała, ale dziękując za wyróżnienie, skromnie powiedziała, że największą wartością jej sukcesu jest to, że będzie mogła swój monodram grać na Scenie Monopolis w sezonie 2023/2024. Trochę żal, że dopiero w przyszłym sezonie, bo teraz, żeby po raz kolejny zobaczyć Joannę Gonschorek w "Zapowiada się ładny dzień" trzeba pędzić do Legnicy. I choć mamy wiosnę i zapowiadają się ładne dni, to na pewno lepiej mieć ten monodram w Łodzi na Scenie Monopolis, dokąd z każdej strony jest blisko.

Wyróżnieni Čižmár i Grzymkowski

Dla części publiczności werdykt festiwalowego jury i zwycięstwo Joanny Gonschorek było czymś oczywistym. Jednak pozostałe decyzje jury w składzie: Andrzej Seweryn, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski już tak oczywiste nie było, choć widzowie przyjęli je z pełną empatią.

Otóż biorąc pod uwagę bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny wszystkich spektakli zaprezentowanych w kategorii Open, jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowo dwóch pozaregulaminowych honorowych wyróżnień. Za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich, nagrodzono Sławomira Grzymkowskiego, wykonawcę "Prime Time", a za niezwykłą precyzję w używaniu warsztatu aktorskiego i za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira Petera Čižmára grającego w spektaklu "Macbeth".

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu nagrody specjalnej. Za dotychczasową pracę artystyczną uhonorowano statuetką Bronisława Wrocławskiego, łodzianina, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, a także pedagoga i wielką osobowość sceniczną. To wyróżnienie łódzka publiczność przyjęła owacjami na stojąco, a statuetkę wyraźnie wzruszonemu artyście wręczał Andrzej Seweryn.

W kategorii Debiut bez nagrody głównej

Festiwalowe jury oceniło także dwa spektakle w kategorii Debiut. Tym razem również nie obyło się bez niespodzianek…

Jury zdecydowało nie przyznawać w tej kategorii nagrody głównej. Wyróżniono za to oba spektakle: "Miłość Ci wszystko wypaczy" w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka oraz "Mięso" w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości pięciu tysięcy złotych. Statuetkę dla najlepszego spektaklu postanowiono zachować dla laureata przyszłorocznej edycji Teatropolis.

Uczta duchowa na zakończenie

Można powiedzieć, że przez cztery dni – od 24 do 27 marca – na deskach Sceny Monopolis działy się rzeczy magiczne i nie będzie w tym ani odrobiny przesady. Ogromna różnorodność spektakli, talenty z ogromną wrażliwością sceniczną zgromadzone w jednym miejscu, to z pewnością powód do dumy dla pomysłodawców i twórców Teatropolis.

To było prawdziwe, bogate święto teatru, za które wszystkim serdecznie dziękuję. To było wydarzenie na najwyższym artystycznym poziomie – ocenił festiwal Andrzej Seweryn.

Ale Teatropolis to nie tylko spektakle. Podczas wszystkich festiwalowych dni, publiczność obecna w Centrum Festiwalowym, mogła aktywie uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach i rozmowach z aktorami, reżyserami oraz dziennikarzami. Te bezpośrednie rozmowy zaraz po spektaklu, często dawały zupełnie nowe spojrzenie na obejrzane przedstawienie. Były też wernisaże i wystawy, między innymi znakomitego plakacisty Andrzeja Pągowskiego.

Zakończeniem całego festiwalu i Gali Finałowej "Teatropolis" był pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna. "Dziennik" Witolda Gombrowicza to była prawdziwa uczta dla widzów. Zresztą sam Seweryn o "Dzienniku" mówił, że jest dla niego zawsze źródłem nie tylko wiedzy, ale zachętą do ciągłego myślenia, dobrym pokarmem, ucztą duchową w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Mistrz Seweryn zawładnął sceną od pierwszej chwili i trzymał w skupieniu do samego końca. Z pewnością widzowie, opuszczając salę teatralną Monopolis, długo byli pod wrażeniem tego, co się tutaj zadziało. To było wspaniałe zwieńczenie pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis. A teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną.

Idźmy do teatru popłakać

Psychologowie twierdzą, że płacz pojawił się przed językiem mówionym, jako mimiczny wyraz bólu. Łzy są dziś wyjątkowym narzędziem komunikacji z innymi. Od płaczu noworodka do płaczu umierającego, funkcjonują jako słowa, które mogą być szczere lub nie. Dlatego ludzie, którzy tłumią własny płacz, tracą ważną możliwość prowadzenia dialogu.

Chociaż płacz jest częścią życia każdego z nas, kiedy dorastamy, rzadziej ronimy łzy. To dlatego, że większość dorosłych ma duże trudności z publicznym okazywaniem swoich emocji. Poza tym niewiele osób wie, że płacz jest zdrowy i powinien być częścią naszego doświadczenia. Okazuje się, że ludzie, którym płakanie przychodzi z łatwością, często lepiej wyrażają swoje uczucia i emocje. Z drugiej strony ci, którzy grają twardzieli, którzy zawsze powstrzymują i przełykają łzy, mają tendencję do działań bardziej rozsądnych, ale też trudniej im wychodzi wyrażanie emocji. Prawda jest też taka, że płacz nie pojawia się tylko w emocjonalnym momencie, aby rozładować napięcie. Łzy płyną, gdy nasz organizm uspokaja się z nadmiaru emocji. A gdzie, jak nie w teatrze szukać tych emocji…

(„Zapłaczesz w teatrze, czyli Joanna Gonschorek zwycięzcą pierwszej edycji Teatropolis”, https://kultura.onet.pl/, 29.03.2023)