„Zapowiada się ładny dzień” – monodram Joanny Gonschorek z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – wygrał I Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis w Łodzi. - Za prawdę, głębię, odwagę i szczerość – uzasadniał Andrzej Seweryn, który przewodniczył jury i podczas gali w teatrze Monopolis wręczał Grand Prix legnickiej aktorce. Informuje Piotr Kanikowski.

Nagroda składa się z trzech elementów: statuetki, 20 tysięcy złotych i możliwości grania “Zapowiada się ładny dzień” na Scenie Monopolis w sezonie 2023/2024. Joanna Gonschorek przyznała się podczas gali, że najbardziej cieszy ją właśnie to, że będzie mogła grać swój monodram dla łódzkiej publiczności.

“Zapowiada się ładny dzień” jest poruszającą opowieścią o umieraniu w samotności, w świecie, który woli na to nie patrzeć. W systemie, który wygenerował z siebie instytucje zdzierające  jednostkę z resztek godności. Spektakl miał swoją premierę w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy w listopadzie 2022 r.

Choć Joanna Gonschorek na scenie jest sama, przy “Zapowiada się ładny dzień” pracowali z nią legnicka poetka Anna Podczaszy (to jej debiut dramatopisarski), Magda Skiba (reżyseria), Karol Budrewicz (projekcje wideo), Amadeusz Naczyński i Marek Litwin (muzyka), Jolanta Naczyńska (inspicjent/sufler).

Na pierwszą edycję Teatropolis zgłosiło się 30 spektakli. Z tego grona do finału wybrano osiem: sześć w kategorii Open i dwa w kategorii Debiut. “Zapowiada się ładny dzień” wygrał kategorię Open.

Monodram Joanny Gonschorek jest jedną z dwóch premier zrealizowanych w tym sezonie w Teatrze Modrzejewskiej. Druga, “Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka też aktualnie bierze udział w ważnym festiwalu: w XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Informacja o sukcesie przyszła do Legnicy w Międzynarodowym Dniu Teatru oraz w dniu, w którym podczas sesji Rady Miejskiej Legnicy znów spierano się o dofinansowanie dla Teatru Modrzejewskiej, niewypłacane przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego wbrew woli rady wyrażonej uchwałą z 2009 r.

Legniczanie, czy wiecie, że macie jeden z najlepszych teatrów w Polsce?

(Piotr Kanikowski, „Grand Prix Teatropolis dla aktorki z Legnicy!”, https://24legnica.pl/, 27.03.2023)