Legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zawiadamia: Szanowni Państwo. Jak co roku 27 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru, święto wszystkich ludzi, którzy bez sztuki scenicznej nie wyobrażają sobie życia. Artykuł Gazety Piastowskiej.

Z tej okazji THM otworzy swe podwoje jeszcze szerzej niż zwykle. O godzinie 12.00 i 17.00 będzie można obejrzeć niedostępne na co dzień zakamarki teatralnego gmachu, który skończył już 180 lat. Przewodniczką podczas tego wyjątkowego spaceru będzie scenograf Małgorzata Bulanda, doskonale znająca wszystkie tajemnice teatralnych przestrzeni.
Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie Teatru. Liczba miejsc ograniczona.
Przed spektaklem „Sen srebrny Salomei” 25 marca oraz recitalem Mariusza Kiljana „Gdziekolwiek – wibracje na temat Grechuty” 26 marca zostanie odczytane orędzie z okazji MDT.
27 marca zostanie również podsumowana akcja społeczna TEATR TO TEŻ MY. Ceniony fotograf Karol Budrewicz, związany z legnickim Teatrem, przez dwa dni fotografował Widzów i Przyjaciół Teatru.
Z planowanych 30 osób pojawiło się ponad 70. Ich pojedyncze portrety zostaną zaprezentowane wirtualnie poprzez media społecznościowe Teatru Modrzejewskiej. Ze wszystkich 70 powstanie zaś kolaż-plakat, który pojawi się w przestrzeni miasta. Pokaże on, jak różnorodni są ludzie teatru – bo nie ma Teatru bez Widzów.

Opakowanie anonsowanymi tu zdarzeniami orędzia z okazji MDT wydaje się interesującym pomysłem. Szczególnie cenną może okazać się przechadzka po teatrze z Małgorzatą Bulandą.
Jej obeznanie z tą machiną produkującą przeżycia jest doskonale znane. Jest przecież od lat jedną z najważniejszych mocy twórczych THM. W lutym można było posłuchać, jak wspaniale i zajmująco mówiła o swojej pracy, pasjach i życiu podczas spotkania w ramach spotkań Teatr, jakiego nie znasz.

Głównym punktem święta teatru jednak jest odczytanie orędzia.
Zeszłoroczne – nowej wówczas dyrektor Dramatycznego w stolicy – Moniki Strzępki i jej Kolektywu pełne było ekskluzywnych feministycznych figur i bardzo postępowych frazesów.
Kompletna aberracja.
Liczmy, że w tym roku orędzie przemówi językiem rzeczywiście wszystkich ludzi.
I chwilą ciszy – przez pamięć o zmiażdżonym życiu w teatrze w Mariupolu.

(„Międzynarodowy Dzień Teatru”, http://www.gazetapiastowska.pl/, 21.03.2023)