Już w najbliższy czwartek (23 marca) o godzinie 17.00 w Hallu Starego Ratusza odbędzie się wernisaż wystawy fotografii o wymownym tytule „Kamerun oczami tysiąca kobiet”. Wydarzenie swoim występem uświetni czeski perkusjonista Tomaš Ondrušek.

„Kamerun oczami tysiąca kobiet” to kolejna z tegorocznych wystaw organizowanych w przestrzeni legnickiego teatru. Tym razem rzecz dotyczyć będzie kobiet, będących kluczowym potencjałem rozwoju gospodarczego Afryki. Wystawa stanowić będzie swoisty hołd oddany kobiecej sile mieszkanek Afryki.

„To całkowite przeciwieństwo zarówno perspektywy „białego wybawcy” (white savior), jak i tradycyjnych reportaży z „Trzeciego Świata”. Prezentuje spojrzenie od wewnątrz na sytuację kobiet w Kamerunie – między tradycją a nowoczesnością, pokazuje ich siłę w codziennych zmaganiach, ich troski i nadzieje, w wielu aspektach podobne do tych przeżywanych przez kobiety w Europie” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu przygotowanego przez profesora Petera Vurma z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Przedsięwzięcie składało się z dwóch etapów. Pierwszym był wyjazd badawczy do Kamerunu, podczas którego przeprowadzono wywiady z tamtejszymi kobietami oraz wykonano zdjęcia. Drugim etapem projektu była realizacja wystawy prezentowanej dotychczas m.in. we Wrocławiu, Brnie, Görlitz i Chemnitz.

Wstęp na uroczysty wernisaż wystawy tradycyjnie będzie bezpłatny, a całość wzbogacona zostanie o występ na żywo wspomnianego Tomaša Ondruška, który zagra na afrykańskich bębnach. Dzień później (24 marca) chętni, w sali prób Teatru Modrzejewskiej, będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach bębniarskich, prowadzonych przez czeskiego artystę. Start zajęć o godzinie 18.00. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, a zapisy prowadzone są mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warto dodać, że warsztaty dostępne są dla osób od szesnastego roku życia i będą prowadzone w języku angielskim.

Konrad Pruszyński

Tomaš Ondrušek (ur. 1964) – perkusjonista, absolwent Konserwatorium w Norymberdze oraz Wyższej Szkoły Muzyczno-Artystycznej (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) w Stuttgarcie. Prowadzi kursy mistrzowskie i seminaria w renomowanych uczelniach muzycznych (m.in. Monachium, Bonn, Moskwa, St. Petersburg, Brno). Wykładał na Akademii Sztuk Scenicznych (AMU) w Pradze, gdzie współtworzył Instytut Instrumentów Perkusyjnych, na Uniwersytecie w Regensburgu (Niemcy) i w Indonezyjskiej Akademii Sztuki (Institut Seni Indonesia). Aktualnie jest profesorem perkusji i muzyki świata na Uniwersytecie w Osijeku (Chorwacja).