„Golec” autorstwa duetu aktorsko-reżysersko-dramaturgicznego Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) wraca na deski Gadzickiego. Jak podkreślają twórcy, mimo bajkowej konwencji, jest to opowieść zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych widzów. Każdej i każdemu z nas warto jest przecież przypomnieć, że „ten tego, możesz być kim chcesz kolego”!

Golce to stworzenia żyjące w koloniach. Zadania w grupie rozdzielone są jednoznacznie. Główny bohater spektaklu PiK pragnie jednak żyć na własnych zasadach, „coś tak czuję, że chce inaczej niż rodzeństwo” – mówi postać grana przez Pawła Wolaka. Cel zacny, ale droga do jego realizacji nie jest prosta. Golec jest jednak otwarty na naukę i czerpie garściami z doświadczeń poznawanych w między czasie stworzeń. 

Autorski duet za pracę nad „Golcem” został nagrodzony podczas XXI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2022 r.). Jury Młodych wyróżniło Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka za reżyserię oraz tekst dramatu, a tego drugiego również za aktorstwo związane z kreowaniem tytułowej postaci wspomnianej opowieści.

Magda Piekarska, teatralny.pl: Jedną z największych zalet najnowszej bajki dla małych i dużych w legnickim teatrze jest to, że poszerza horyzonty. Gdyby nie wizyta w Modrzejewskiej, może i nigdy nie dowiedziałabym się, że tytułowy bohater ma całą rzeszę swoich braci. Nawet jednak w Afryce Wschodniej, gdzie na co dzień mieszkają, trudno nam byłoby ich spotkać – choć świetnie radzą sobie pod ziemią, gdzie ryją tunele, to na powierzchni, w rozległej, otwartej przestrzeni i promieniach palącego słońca długo by nie przetrwali. 

Kamil Bujny, Teatr dla Wszystkich: Oglądając „Golca”, trudno się choć raz nie zaśmiać. Właściwie większość scen to sceny komiczne: bawią zarówno absurdalne postaci (choćby grany przez Jana Kowalewskiego Szop Pracz, który, będąc krawcem, wizualnie przypomina ikonę mody, Karla Lagerfelda) i ich dialogi  (ciekawie ujmowane są w nich różne cechy gatunkowe zwierząt – np. ślepota golców czy pracowitość mrówek), jak i przebieg prezentowanych zdarzeń. 

Spektakl na Scenie Gadzickiego zaprezentowany zostanie: 29.03. – 31.03. godz. 11.00, 1.04. godz. 16.00, 4.04 – 05.04. godz. 11.00, 12.04. godz. 11.00, 13.04. – 14.04. godz. 10.00.

Bilety w cenie 35 zł normalny i 30 zł ulgowy dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Konrad Pruszyński