Wiemy już, kto zmierzy się w artystycznych zmaganiach podczas pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, który odbędzie się na Scenie Monopolis od 24 do 27 marca br. Przez trzy dni miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć osiem spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów.

Kultura to bardzo ważny, o ile nie najważniejszy, fragment działalności Monopolis. Świadczy o tym mnogość wydarzeń kulturalnych, które inicjowano we wnętrzach dawnej wytwórni alkoholi od początku działalności kompleksu. Festiwal TEATROPOLIS doskonale wpisuje się zatem w charakter miejsca i potrzeby gości odwiedzających Monopolis.

– Przed nami wielkie wydarzenie. Pomysł festiwalu TEATROPOLIS zrodził się z wielu dyskusji o tym, co możemy zrealizować. Z Andrzejem Sewerynem pracowaliśmy wcześniej przy projekcie Letnia Scena Monopolis, w ramach której wystawialiśmy sztuki w Parku Źródliska. Teraz poszukiwaliśmy nowej formuły na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia. I tak uznaliśmy, że festiwal mniejszych form teatralnych skupionych na aktorze będzie ciekawą ofertą na mapie wydarzeń kulturalnych Łodzi. Praca przy projekcie trwała kilka miesięcy i cieszę się, że Andrzej mimo realizacji tylu innych przedsięwzięć zdecydował się na kolejne u nas w Monopolis – mówił Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

Ósemkę wybrańców zaprezentował online Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny festiwalu TEATROPOLIS łącząc się ze Sceną Monopolis przez internet. Artysta przebywa obecnie w Paryżu, gdzie realizuje kolejne projekty artystyczne i pomimo starań i chęci, nie mógł osobiście pojawić się Łodzi.

– Wybór nie był łatwy, konkurencja była duża, każda z trzydziestu dwóch prac zgłoszonych do konkursu miała poważne zalety: tekstowe, plastyczne, aktorskie. Najważniejszym kryterium była jednak sztuka aktorska. Mamy festiwale, gdzie nagradzamy reżysera, scenografię, samo przedstawienie, ja tutaj postawiłem na aktorów.  Zależy mi na tym, aby mówić o sztuce, aby łódzki Teatropolis stał się forum dialogu o sztuce aktorskiej – podkreślał Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny festiwalu TEATROPOLIS, który również dokonał prezentacji uczestników festiwalu.

W kategorii Debiuty wybrano dwa spektakle:

Mięso – autor tekstu i reżyseria Jacek Wilantewicz, wykonawca Tamara Yelchaninova, produkcja Teatr Stajnia Metamorficznej z Henrykowa.

Miłość Ci wszystko wypaczy – Musicalowa Rewia Absurdu – autor tekstu Barbara Sanecka, reżyseria Adam Zgrajka, wykonawcy Barbara Sanecka, Łukasz Walczak i Kamil Olczyk, aranżacja muzyczna Maciej Zaforemski (fortepian), Mikołaj Kaniewski (gitara basowa) i Adam Zgrajka (perkusja), produkcja Musicalowa Rewia Absurdu z Częstochowy.

W kategorii Open wybrano sześć spektakli:

Przepis na prostotę życia – autor tekstu Piotr Rowicki, reżyseria Anna Gryszkówna, wykonawca Agnieszka Przepiórska, produkcja Teatr Łaźnia Nowa i Bałtycka Agencja Artystyczna.

Byk – autor tekstu Szczepan Twardoch, reżyseria Robert Talarczyk i Szczepan Twardoch, wykonanie Robert Talarczyk, produkcja Teatr Studio w Warszawie.

Zapowiada się ładny dzień – autor tekstu Anna Podczaszy, reżyseria Magda Skiba, wykonawca Joanna Gonschorek, produkcja Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Prime time – autor tekstu Wiesława Sujkowska, reżyseria Anna Sroka-Hryń, wykonawca Sławomir Grzymkowski, muzyka i wykonanie Robert Siwak, produkcja Fundacja Sztuki Kreatywnej Przestrzeń.

Macbeth – adaptacja tekstu i reżyseria Klaudyna Rozhin, wykonanie Peter Zissman, produkcja Divadlo Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi w Słowacji.

Dziennik przebudzenia – autor tekstu Maria Kupryjanowicz (na podstawie Dziennika i Drugiego Dziennika Jerzego Pilcha), reżyseria Adam Ferency, wykonanie Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, produkcja Agencja Artystyczna CDN.

Przypomnijmy, że festiwalowe spektakle będzie można oglądać na Scenie Monopolis od piątku 24 marca do niedzieli 26 marca. Festiwal zainauguruje spektakl Byk w wykonaniu Roberta Talarczyka. Termin festiwalu TEATROPOLIS nie jest przypadkowy. Otóż 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie w ten sposób organizatorzy festiwalu chcą uczcić święto Melpomeny.

Warto dodać, że 27 marca odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open będzie to 20 tys. zł., a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Oprócz tego będzie możliwość wpisania wygranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w następnym sezonie teatralnym.

– Jestem przekonany, że festiwal doskonale wpisze się w kulturalny krajobraz Monopolis, Łodzi i Polski, a dla gości odwiedzających Scenę Monopolis będzie uzupełnieniem dotychczasowej oferty teatralnej, muzycznej i kulturalnej – stwierdził Krzysztof Witkowski.

Na zakończenie TEATROPOLIS, w poniedziałek 27 marca, podczas Gali Finałowej odbędzie się pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Artysta wystąpi w monodramie przygotowanym z fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza.

Wyjątkowy plakat na wydarzenie przygotował znany grafik, plakacista Michał Batory, a statuetki, które trafią do zwycięzców obu kategorii, zaprojektował Sergiusz Kuchczyński z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Karnety na wszystkie spektakle Festiwalu fani teatru mogą już kupić za pośrednictwem strony www.monopolis.pl. Koszt karnetu to 250 zł. Bilety na poszczególne spektakle będą do kupienia w najbliższych dniach.

(„Teatropolis – osiem finałowych spektakli”, https://plasterlodzki.pl/, 20.02.2023)