Jeden taneczny krok dzieli karnawał od Wielkiego Postu. 25 oraz 26 lutego, 10 oraz 12 marca Teatr Modrzejewskiej przypomni hit sprzed lat: „Lekcję tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby” w reżyserii Łukasza Czuja na podstawie tekstów Bohumila Hrabala i Jarosława Haška. Zapowiada Piotr Kanikowski.

Spektakl otwiera ballada Jaromira Nohawicy “Az to se mnu sekne” – o śmierci z perspektywy człowieka, który założywszy trumienne buty z tektury zostaje zwolniony z wszelkich wyborów, z codziennych obowiązków, trudów, zmartwień. Nim ten obraz domknie się klamrą w finale, teatralna machina na prawie dwie godziny przeniesie widzów do zakładu pogrzebowego tytułowego pana Bamby, gdzie celebruje się życie na równi ze śmiercią.

Pan Bamba – smakosz urody życia i sprytny biznesmen organizuje w swoim Zakładzie Weselno-Pogrzebowym wieczór agitacyjny Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. Wiec partyjny przeradza się w groteskową imprezę, podczas której bohaterowie, jakby w przeczuciu nadchodzącego końca, odkrywają swoje mroczne obsesje. Pośpiesznie nawiązują niespodziewane romanse, oddają się szaleńczej zabawie.

Spektakl jest zgrabnie zszyty z groteskowych anegdotek oraz dialogów zaczerpniętych z dzieł Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška. Przetykają je zainspirowane czeską literaturą songi autorstwa Łukasza Matuszyka i Michała Chudzińskiego. Według Łukasza Drewniaka, recenzenta portalu Teatralny.pl, warto wybrać się do teatru także dla “najlepszej sceny erotycznej października” w wykonaniu Katarzyny Dworak: “Przebrana w blond perukę à la lata dwudzieste Katarzyna Dworak wykonuje swój sceniczny song, siedząc na podróżnym neseserku. Trzepocze rzęsami, prezentuje fikuśny gorset i rzępoli pazurami po plastikowej kratkowanej obudowie swojego bagażu. W połowie piosenki Katarzyna Dworak…”

Przerywamy, żeby nie psuć zabawy. To trzeba zobaczyć.

“Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” w reż. Łukasza Czuja, 25oraz 26 lutego, 10 oraz 12 marca o 19:00, Scena Gadzickiego. Bilety: https://www.teatr.legnica.pl/bilety  Szczegóły: https://www.teatr.legnica.pl/.

Fot. Karol Budrewicz

(Piotr Kanikowski, „Kończy się karnawał, ale nie przegapcie Lekcji tańca”, https://24legnica.pl/, 20.02.2023)