Teatr Osterwy wznawia sztukę pt. „Papusza znaczy lalka” Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba. Spektakl w repertuarze od 22 do 24 lutego.

Jest to metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki, Papuszy, która z Gorzowem związana była przez niemal 30 lat. Twórcy spektaklu podeszli do tematu niekonwencjonalnie. Nie pokazali bowiem biografii bohaterki z aptekarską dokładnością, a opowiedzieli legendę o Papuszy. Weszli w świat języka i emocji artystki, pokazując ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.

Wiesław Kowalski - członek Komisji Artystycznej 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, w której spektakl bierze udział, pisze:

„[...] w tym spektaklu bohaterki wiele mówią [...] o swoich zmaganiach z tożsamością. Dlatego spektakl Głomba, choć silnie czerpie z cygańskiego folkloru i cygańskich wierzeń oraz obyczajów należących często do plemiennych tajemnic, wpisuje się owym głosem chóru kobiet, zmagających się z przeciwnościami losu, bardzo mocno we współczesność”.

W spektaklu główna bohaterka jest zmultiplikowana. Gra ją sześć aktorek: Marzena Wieczorek, Joanna Ginda, Magdalena Kasperowicz, Marta Karmowska, Magdalena Dwurzyńska i Tina Popko. W odsadzie zobaczymy również: Dominika Jakubczaka, Macieja Kotlarza, Mikołaja Kwiatkowskiego, Jana Mierzyńskiego, Oliwera Witka.

Artystom na scenie towarzyszy piękna muzyka skomponowana przez Bartosza Straburzyńskiego wykonywana przez zespół muzyczny na żywo.

Spektakl prezentowany będzie 22, 23 i 24 lutego.

(„Gorzów Wlkp. „Papusza znaczy lalka” powraca na afisz”, https://e-teatr.pl/, 20.02.2023)