„Puste miasto” Dejana Dukovskiego, zrealizowane w ramach współpracy Teatru Modrzejewskiej z Akademią Teatralną w Warszawie, w marcu powróci na Sceną Gadzickiego. Kameralna opowieść na dwójkę aktorów w repertuarze od 2 do 5 marca.

Spektakl Teatru Modrzejewskiej był polską prapremierą tekstu macedońskiego dramaturga. Sztuka Dukovskiego kryje w sobie głęboko antywojenne przesłanie. Naprzeciw siebie stają w niej bracia, uciekający z obozów wrogich armii. Obrazu spustoszenia powodowanego konfliktem zbrojnym ma dopełnić wymowna scenografia stworzona między innymi ze starych, ofiarowanych przez widzów Teatru krzeseł.

- My nie dookreślamy w spektaklu co to jest za wojna, wojna jest tutaj tylko kontekstem, głównym tematem jest relacja dwóch braci, którzy po latach odnajdują się i są przeciwko sobie, w dwóch wrogich obozach – opowiadała reżyserka przedstawienia Weronika Maria Kuśmider.

Tytułowe „Puste miasto” stoi otworem przed braćmi Gero (Mateusz Krzyk) i Gore (Bartosz Bulanda) ten jeden, ostatni raz, zanim oddadzą się w ręce żołnierzy. Noc spędzona na różnorakich rozrywkach staje się dla nich okazją do wzajemnych rozliczeń, dzięki którym każdy, w chwili ostatecznej, wydaje się odchodzić oczyszczony.

- Tekst Dejana Dukovskiego – jak i nasz spektakl – ma wymiar prawdziwie uniwersalny i opowiada o doświadczeniu, które może stać się naszym udziałem, nawet bez kontekstu konfliktu zbrojnego. Teatr jest metaforą a sytuacje, do których odeśle widzów nasz spektakl, zależą od ich osobistych historii – zapowiadała Kuśmider.

Grzegorz Żurawiński: Napisana wiele lat temu sztuka nie jest opowieścią o konkretnej wojnie. Mimo to w finale przez chwilę poczujemy przerażenie cywilów szukających schronienia przed rosyjskimi bombami w piwnicach teatru w ukraińskim Mariupolu. Z kluczową różnicą, że my byliśmy jedynie świadkami przedstawienia i opuściliśmy legnicki teatr żywi, nagradzając aktorów zasłużonymi brawami

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Krzyk i Bulanda grają braci z dużym zaangażowaniem, odważnie, po bandzie. Tekst Dukovskiego wydaje się rozwlekły, przegadany, mimo tego przedstawienie ma – o dziwo! – dobre tempo. Nie nuży. To przede wszystkim zasługa aktorów, którzy w skromnej obsadzie – bez podpórek w postaci np. grającej na żywo kapeli – potrafili przez półtorej godziny całkowicie skupić na sobie uwagę widzów.

Autor: Dejan Dukovski, przekład: Dorota Jovanka Ćirlić, reżyseria: Weronika Maria Kuśmider, scenografia: Alexandre Moriceau, kostiumy: Justyna Tuchorska, reżyseria dźwięku: Szymon Orfim, realizacja świateł: Łukasz Wojtas, obsada: Mateusz Krzyk, Bartosz Bulanda, inspicjentka-suflerka: Jolanta Naczyńska.

„Puste miasto” na Scenie Gadzickiego 2 i 3 marca o godzinie 11.00 oraz 4 i 5 marca o godzinie 19.00. Bilety w cenie: 35 zł normalny i 30 zł ulgowy dostępne są w kasie Teatru oraz online.

AKTUALIZACJA: Spektakle, z powodu choroby, zostały odwołane. 

fot. Karol Budrewicz

Konrad Pruszyński