Towarzystwo Kultury Teatralnej ogłosiło, że startuje 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Zgłosić może się każdy, bo pierwszy etap otwarty jest dla wszystkich grup wiekowych. Jak co roku partnerem wydarzenia jest Teatr Modrzejewskiej, w którym 15 kwietnia odbędą się otwarte dla publiczności przesłuchania. Zgłaszać się można do 4 kwietnia.

- Wszystko płynie – oznajmił mędrzec. Zmienia się i nasz Konkurs. Jest nas mniej, bo i słowu coraz trudniej bronić się przed naporem tzw. cywilizacji obrazkowej, powierzchowną atrakcyjnością pstrokatej popkultury – pisze w swoim słowie wstępnym do tegorocznego regulaminu Konkursu Lech Śliwonik.

Jak zmieniały się realia związane z największym w Polsce wydarzeniem poświęconym sztuce recytatorskiej?

„Skurczył się” obszar literackich poszukiwań recytatorów: kiedyś wyprawiano się wszerz i w głąb piśmiennictwa, w ostatnich dziesięcioleciach większości wykonawców wystarcza rodzime pisarstwo współczesne; na szczęście stale główne kryterium wyboru stanowi wartość utworu. Ongiś impreza była spotkaniem recytatorów różnych pokoleń, szukających nowych doznań przez zanurzenie się nieznanym świecie sztuki, teraz przeważa młodzież pragnąca znaleźć potwierdzenie talentu, wejść na drogę wiodącą na sceny, ekrany.

Jedno pozostało niezmienne. Zasady rywalizacji, w ramach której uczestnicy zmierzyć się mogą z czterema turniejami: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.

Warto przypomnieć, że Konkurs ma charakter wieloetapowy i kończy się przesłuchaniami na szczeblu ogólnopolskim. W przeszłości laureatami byli m.in.: Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat czy Michał Żebrowski. Legnicki teatr od ponad dwudziestu lat promuje i wspiera najstarszy i najważniejszy konkurs recytatorski w Polsce. W ostatnich latach legniczanie oraz osoby z rejonu legnickiego regularnie pojawiają się w finałach kategorii recytatorskiej i poezji śpiewanej.

Pełen tekst regulaminu dostępny jest – TUTAJ. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 4 kwietnia na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bezpłatne, otwarte dla publiczności przesłuchania odbędą się 15 kwietnia o godzinie 10.00 w Art Cafe Modjeska.

Konrad Pruszyński