23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, natomiast już 17 lutego (piątek) Teatr Modrzejewskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych zaprosi swoich widzów na wydarzenia związane ze wspomnianą okazją. W planie między innymi wystawa, pokaz spektaklu i dyskusja panelowa.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 roku przez Ministra Zdrowia. Na rządowej witrynie czytamy: Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję

Teatr Modrzejewskiej i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych regularnie odnoszą się w swoich działaniach do tematu depresji. Przykładem może być m.in. zeszłoroczna premiera spektaklu Roberta Urbańskiego „Duży Książę i Czarny Pies” w reżyserii Magdy Skiby, z udziałem Joanny Gonschorek i Katarzyny Kaźmierczak.

Głównym celem przedstawienia było zasygnalizowanie jego odbiorcom, że poruszony temat jest istotny i niezwykle skomplikowany, ale przy wsparciu, zrozumieniu i odpowiedniej komunikacji można mu podołać. "Spektakl nie miał na celu odkrywania jakiejś tajemnej wiedzy, tylko uświadomienie i młodzieży, i dorosłym, że problem jest realny, bolesny, ale też – wspólnymi siłami – możliwy do rozwiązania” – mówił autor sztuki Robert Urbański.

Zeszłoroczna premiera wspomnianego przedstawienia stanowi inspirację tytułu dyskusji panelowej, na którą w najbliższy piątek zaproszą Teatr Modrzejewskiej i SIT. Rozmowę „Oswajamy Czarnego Psa” poprowadzi Katarzyna Kaźmierczak, a w dyskusji udział wezmą lekarka psychiatra Aleksandra Janiga-Bednarz oraz aktorzy legnickiego teatru – Joanna Gonschorek i Paweł Palcat, którzy podzielą się swoim doświadczeniem oswajania depresji. Start dyskusji o godzinie 19.00.

Wcześniej jednak, bo o 17.30 w teatralnej kawiarence odbędzie się wystawa prac plastycznych i biżuterii „Odkryte”, wykonanych przez uczestników Projektu „Włączeni – kurs na otwarte życie”. Zaraz potem o godzinie 18.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej zaprezentowany zostanie spektakl „Miniatury” przygotowany przez Pogotowie Teatralne pod artystyczną opieką Katarzyny Kaźmierczak, Magdy Skiby i Karola Budrewicza.

- Będzie to pokaz krótkich etiud teatralnych zainspirowanych twórczością uczestników grupy Pogotowie Teatralne – zapowiadają organizatorzy.

Na scenie zaprezentują się: Maja Cyman, Bożena Dzięgielewska, Anna Jaguszewska, Agata Jonko, Elwira Kaliniec, Monika Kosińska, Dorota Kuprasz, Izabela Weclewska- Brymerska, Piotr Dziura, Sebastian Sadowski, Krzysztof Stadnicki oraz Bartłomiej Szczesiak.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dni Walki z Depresją w Teatrze Modrzejewskiej możliwy jest po okazaniu darmowej wejściówki, dostępnej w kasie Teatru.

Konrad Pruszyński