Dziś w Teatrze Modrzejewskiej odbył się wernisaż Aleksandry Kondrackiej "Stawiam Kreskę". Wystawa to podsumowanie dotychczasowego dorobku artystki, mająca być równoczesnym stworzeniem przestrzeni na nowe. Zaprezentowane zostały sitodruki, ruchomy obiekt graficzny, autorskie książki oraz kilka prac multimedialnych. Pisze Agnieszka Jackiewicz.

Aleksandra Kondradzka, która znana jest na Facebooku jako Sztuka za trzy-zero, ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej praca dyplomowa Złożoność kobiety – obiekt graficzny, wykonana w pracowni Grafiki Warsztatowej, zyskała uznanie w postaci kwalifikacji do wystawy Prime Time 2015 – najlepsze dyplomy ASP w łódzkim Muzeum Włókiennictwa. Ma za sobą trzy indywidualne wystawy oraz kilkanaście zbiorowych, w tym wyróżnienie na wystawie Business meets art 2015 w Teatrze Syrena w Warszawie oraz kwalifikacje do wystawy pokonkursowej w międzynarodowym biennale „Pejzaż współczesny” w Galerii Sztuki w Częstochowie (2017).

Obecnie jako grafik związana jest z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy oraz legnickim wydawnictwem płytowym Czerwone Miasto. Od kilku lat ilustruje lokalny zin „Strefa de... Press'zyn”. Wcześniej współpracowała z pismem „GrinZin”, zyskując tytuł ilustratorki miesiąca. W 2021 roku została zaproszona do współtworzenia razem z lokalnymi artystami legnickiego kalendarza miejskiego.

Zapytana o to, jak powstają jej prace, powiedziała: „Tworzę sitodruki. To jest sztuka, którą robi się mocno rzemieślniczo. W momencie gdy już mam projekt, to później następuje mozolna, długa praca i dzięki temu z każdego obrazu powstaje więcej niż jedna odbitka, więc jest to multiplikowane.”

Artystka opowiedziała też o swoich inspiracjach: "Jest wielu artystów, których podziwiam, w większości tworzą mocne, pop-art'owe rzeczy. Zdarza mi się nimi inspirować, ale generalnie chcę mieć czystość poglądów i jak tworzę, to ma to wyjść ze mnie. Wiadomo, że jest to przefiltrowane przez innych ludzi, których w życiu poznałam, bo człowiek nie jest czystą energią”.

Wszystkie prace artystki są na sprzedaż, ponieważ, jak sama mówi, chce zrobić miejsce na nowe. 

Wernisaż wystawy uświetnił występ akustyka legnickiego teatru oraz twórcy autorskiej audycji radiowej "Hiphopotam" w niezależnym radiu Zamek Nadaje, Patryka Wójcika, związanego z formacją PEF, który przedstawił tematyczny live act muzyczny, korzystając głównie z instrumentów elektronicznych.

(Agnieszka Jackiewicz, „Wernisaż Aleksandry Kondrackiej. Stawiam Kreskę”, https://tulegnica.pl/, 09.02.2023)