W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya. Zapowiada Damian Drabik.

Nowy spektakl Teatru Osterwy, zdaniem jego twórców, nikogo nie pozostawi obojętnym. Jego dramaturgicznej adaptacji dokonała Magdalena Drab. Widowisko utrzymane w klimacie science fiction ma opowiadać o tym, jakie ryzyko niosą ze sobą podporządkowanie się systemowi czy nastawienie na konsumpcjonizm i wygodę.

– Sztuka koresponduje ze współczesnym światem, nie jest obojętna wobec zagrożeń, lęku przed przyszłością, którą rządzi algorytm, przystawalność i komercja. „Nowy wspaniały świat” to widowisko, które jest lustrem – ten obraz uwiera i niepokoi, po to tylko, żebyśmy mogli się przyjrzeć i zobaczyć z dystansu w jakim jesteśmy punkcie jako społeczność – mówią organizatorzy pokazów.

Na scenie aktorom teatru będą towarzyszyć tancerze, z kolei scenografia i kostiumy będą utrzymane w stylu retro futuryzmu.

Spektakl będzie gościł na scenie teatru do 12 lutego.

(Damian Drabik, „To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy”, https://www.dziennikwschodni.pl/, 03.01.2023)