„Ożenek”, czyli dziewiętnastowieczna komedia Mikołaja Gogola to opowieść o Agafie Tichonownej, poszukującej odpowiedniego kandydata na męża. Legnicka wersja tej historii wyreżyserowana przez Piotra Cieplaka, to rzecz, w której, jak zauważa Magda Piekarska: „doszło do cudownego rozmnożenia postaci dramatu - partyturę koncertu rozpisano na osiemnastkę aktorów, tekst skrócono, a postaciom nadano nowe imiona”.

Akcja legnickiego „Ożenku” z dziewiętnastowiecznego salonu przeniesiona została do prowincjonalnego biura matrymonialnego. Bohaterowie tworzą paradę samotnych dziwaków, którzy bezskutecznie poszukują miłości, nie umiejąc się zdobyć na odwagę, by po nią sięgnąć.

W obsadzie spektaklu: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak / Grzegorz Wojdon, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak, Albert Pyśk / Jan Kowalewski, Robert Gulaczyk.

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: W „Ożenku” biorą udział wszyscy aktorzy. To podobno reguła. Każdy ma grać. Ta swoista demokracja przynosi efekty. Artyści zdają się tworzyć jeden teatralny organizm, znakomicie ze sobą współpracują na scenie, wspierają się nawzajem i inspirują. To bardzo solidne przedstawienie teatru mieszczańskiego. Spełnia znakomicie swoje główne zadanie. Widzowie bawili się świetnie, a wychodząc, żywo dyskutowali o problemach doboru małżeńskiego.

Piotr Kanikowski, 24 Legnica: Choć dziewiętnastowieczne konwenanse przestały obowiązywać, uchwycone przez Gogola psychologiczne mechanizmy damsko-męskich relacji nie odbiegają znacznie od współczesnych. Poza nieporadnością w mówieniu o uczuciach, ponadczasowe są  strach przed samotnością, marzenia o miłości, potrzeba bliskości ale też emocjonalna  niedojrzałość, obawa przed stałym związkiem. Ten paradoks mocno akcentuje Cieplak, czyniąc z niego oś konstrukcyjną spektaklu i powtarzając  w zdublowanej puencie.

Spektakl w przeszłości brał udział w objeździe Teatr Polska, w ramach którego odwiedził: Tczew, Wejherowo, Krotoszyn, Głogów, Brzeg Dolny, Oławę, Bolesławiec, Dzierżoniów, Kłodzko, Świdnicę oraz Żary. Legnicki „Ożenek” zaprezentowano również podczas Katowickiego Karnawału Komedii w 2015 roku.

Przedstawienie Cieplaka według Gogola na Sceną Gadzickiego wróci od środy 8 lutego do piątku 10 lutego o godzinie 11.00 oraz w weekend (11 i 12 lutego) o godzinie 19.00. Bilety w cenie: 45 zł normalny i 35 zł ulgowy dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Konrad Pruszyński