Teatr Osterwy zaprasza 4 lutego na prapremierę jednego z najważniejszych dzieł literatury XX wieku: „Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. To pierwsza w Polsce adaptacja tego tytułu, a także pierwsze wykonanie w nowym tłumaczeniu Krzysztof Hejwowskiego.

Spektakl reżyseruje Piotr Ratajczak, adaptacji powieści podjęła się Magdalena Drab.

Spektakl reżyserowany przez Piotra Ratajczaka przedstawia uniwersalne przesłanie o szukaniu prawdziwego szczęścia w relacjach z innymi, w zestawieniu ze światem złudzeń, bez bliskości i w dyktaturze systemu.

„Nowy Wspaniały Świat” Huxleya” to historia z przyszłości. Jest rok 2541. Mieszkańcy fikcyjnej Republiki Świata, której hasłem przewodnim jest "Wspólność, Identyczność, Stabilność", pozbawieni są indywidualności, jeszcze przed porodem decyduje się o ich cechach charakteru i przynależności kastowej. Przychodzą na świat w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od początku poddawani są psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu. Jedynym zagrożeniem dla stabilności systemu są ludzkie uczucia. We „wspaniałym świecie” dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk „soma” - lekarstwo na wszystkie trudności.

Pozornie obywatele Republiki są szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. Wszelkie namiętności i uczucia jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, czy poświęcenie są we „wspaniałym świecie” wyszydzane, potępiane i wstydliwe. To potencjalne zagrożenie społecznej stabilności. Ten „raj” na ziemi, zostanie zakwestionowany w momencie pojawienia się buntownika. Dzikusa z rezerwatu. To moment, kiedy sprawy przybierają nowy obrót. Tu też pojawia się przestrzeń na refleksję dla Widza. Piotr Ratajczak, przedstawiając wizję Huxleya, zadaje widzowi pytania. Sztuka koresponduje ze współczesnym światem, nie jest obojętna wobec zagrożeń, lęku przed przyszłością, którą rządzi algorytm, przystawalność i komercja.

Spektakl w reżyserii Ratajczaka to sensualne, pełne ruchu i muzyki widowisko. Aktorom Osterwy towarzyszą tancerze, a scenografia i kostiumy w stylu retro futuryzmu tworzą klimat świata z przyszłości, choć przecież wykreowanego przed prawie stu laty. Reżyser tworzy na scenie Teatru Osterwy świat sensualny, wciągający kompulsywnym dźwiękiem, ruchem i światłem, w który wchodzą aktorzy w towarzystwie profesjonalnych tancerzy. Nad całością choreografii czuwa Tobiasz Berg, a za kompozycje muzyczne odpowiada Kamil Tuszyński. Scenografie w konwencji retro futuryzmu stworzył Marcin Chlanda, a kostiumy przygotowuje Dorota Gaj - Woźniak z Grupy Mixer.

Forma i treść przedstawienia z pewnością znajdą Widzów wśród młodzieży. Dla nich to spektakl kultowego autora, który opowiada odważną historię. Dla pokolenia ich rodziców, „Nowy Wspaniały Świat” to atrakcyjna adaptacja klasyki literatury, która niezmiennie jest aktualna.

To wyjątkowe widowisko swoją prapremierę będzie miał 4 lutego o godzinie 19:00 na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. 9 lutego odbędzie się Premiera Akademicka spektaklu, połączona ze spotkaniem z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

„Nowy Wspaniałego Świat” gramy: 5 lutego, godz. 17:00; 8 lutego,godz.10:00; 9 lutego, godz.10:00 i 19:00 (premiera akademicka); 10 lutego, godz.19:00; 11 lutego, godz.19:00; 12 lutego, godz. 17:00. Próba medialna: 2 lutego, godz. 13:30 Duża Scena

Obsada: Michał Czyż, Paweł Ferens, Kamila Janik, Krzysztof Olchawa, Edyta Ostojak, Beata Passini, Wojciech Rusin, Jolanta Rychłowska, Daniel Salman, Jowita Stępniak, Marek Szkoda, Magdalena Zabel

Tancerze: Maria Micek, Anastasiya Yembulaeva, Beata Mysiak, Dmytro Vyskorka

Realizatorzy: Reżyseria: Piotr Ratajczak; Scenografia i Reżyseria światła: Marcin Chlanda; Choreografia: Tobiasz Berg; Muzyka: Kamil Tuszyński; Asystent Reżysera: Daniel Salman; Dramaturgia: Magdalena Drab; Kostiumy: Dorota Gaj-Woźniak Grupa Mixer

(„Lublin. „Nowy wspaniały swiat” w lutym na scenie Teatru Osterwy”, https://e-teatr.pl/, 26.01.2023)