Spektakl możemy obejrzeć w piątek o godz. 17 oraz w sobotę o godz. 16. "Papusza znaczy lalka" była pierwszą premierą Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie podczas trwającego sezonu artystycznego. Kto jeszcze nie widział tego spektaklu, ma szansę w tym tygodniu. Pisze Filip Ziarek.

Ryszard Krauze i Joanna Kos-Krauze nakręcili o niej film, pisano o niej książki, w parku Wiosny Ludów stoi jej pomnik, po regionie jeździ pociąg nazwany na jej cześć, a w Muzeum Lubuskim jest jej sala. O Bronisławie Wajs, znanej jako Papuszy, i jej związanym z Gorzowem życiu dowiemy się więcej w teatrze. Oczywiście gorzowskim imienia Juliusza Osterwy.

Jacek Głomb (autor pięciu spektakli wystawionych na deskach Teatru Osterwy, m.in. „Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry - 2020) wyreżyserował spektakl oparty na tekście Katarzyny Knychalskiej. To metaforyczna opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy. Twórcy odchodzą od teatru dokumentalnego, nie śledzą biografii bohaterki z aptekarską dokładnością. Chcą raczej wejść w świat języka i emocji Papuszy, pokazać ją jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia.

- „Papusza znaczy lalka", bo lalka to przedmiot piękny, kruchy, ale też podatny na manipulację czy zabawę jej kosztem. W tej opowieści Papusza zostanie zaprezentowana przez sześć aktorek, ale ta multiplikacja nie będzie jedynie prostym zabiegiem teatralnym - zapowiada Ewa Kunicka, rzeczniczka teatru. I dalej:

- Cygańskość tej kobiecej wspólnoty nie wysuwa się tu na plan pierwszy, chociaż oczywiście jest jej nieodzowna. Twórcy starali się jednak, by „cygańskość" poddana została autorskiej interpretacji, a nie zatrzymała się na poziomie cepelii czy prostych wyobrażeniach o „wozach kolorowych". Pomoże w tym metaforyczna scenografia Małgorzaty Bulandy.

Premiera spektaklu „Papusza znaczy lalka" odbyła się 10 września br. Spektakl przypadł do gustu widzom i został włączony do repertuaru w sezonie artystycznym 2022/23. "Papuszę" możemy obejrzeć w piątek o godz. 17 oraz w sobotę o godz. 16. Bilety do kupienia w kasie i na stronie teatru za 40 zł.

Występują: Magdalena Dwurzyńska, Dominik Jakubczak, Maciej Kotlarz, Marta Karmowska, Mikołaj Kwiatkowski, Magdalena Kasperowicz, Joanna Ginda- Lenart, Jan Mierzyński, Tina Popko, Marzena Wieczorek, Oliwer Witek.

fot. Karol Budrewicz

@kt: "Papusza znaczy lalka" zostanie zaprezentowana trzykrotnie również w lutym: 22 i 23 lutego o godz. 11.00 oraz 24 lutego o godz. 18.00. 

(Filip Ziarek, „Gorzowski teatr zaprasza na spektakl Papusza znaczy lalka", https://gorzow.wyborcza.pl/gorzow, 27.01.2023)