Spektakl „Wojnokraka” Magdy Drab to teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą. Poprzez wykorzystanie baśniowych motywów i plastycznych metafor opowiemy o wojnie i emocjach, które towarzyszą nam tu i teraz – informuje łódzki Teatr Pinokio.

Jako twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały pierwsze spotkania i relacje pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Dlatego „Wojnokraka” to także opowieść o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni.

Projekt realizowany jest równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym, co nie tylko zapewni dostępność spektaklu dla widzów g/Głuchych, ale też zaprosi osoby słyszące do świata bez słów, gdzie gesty znaczą więcej niż słowa. 

Tekst: Magdalena Drab, reżyseria: Grzegorz Grecas, ruch sceniczny i tłumaczenie na PJM: Madi Rostkowska, opracowanie muzyczne i teksty piosenek: Katarzyna Jackowska-Enemuo, scenografia i identyfikacja graficzna: Maciej Rabski, konsultacje psychologiczne: Aleksandra Lesiak, konsultacje językowe: Iza Wielgus

Obsada: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Kozłowska (gościnnie), Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Piotr Osak, Piotr Pasek, Natalia Wieciech

Prapremiera: 21 stycznia 2023 r., godz. 17:00, kolejny spektakl: 22 stycznia 2023 r., godz. 12:00.

(„Wojnokraka – premiera w łódzkim Teatrze Pinokio”, https://teatrdlawszystkich.eu/, 13.01.2023)