Dziś (4 stycznia) o godzinie 11.00 na Scenie na Strychu rozpocznie się kolejny set spektaklu „Zapowiada się ładny dzień” w reżyserii Magdy Skiby. Wieczorne pokazy (o godz. 19.00) zaplanowane są na najbliższy weekend (7 i 8 stycznia). Bilety w cenie 30 złotych wciąż są dostępne.

„Zapowiada się ładny dzień” to czwarty w karierze legnickiej aktorki Joanny Gonschorek monodram. Po „Joannach” (2002 r.), „Kobiecie z bluesem” (2009 r.) oraz  „Świństwie” (2011 r.) przyszedł czas na opowieść o tym, co „każdego z nas prędzej czy później dotknie”, czyli o chorobie, umieraniu i wynikającej z nich dojmującej samotności. Twórcy bardziej niż na fabułę stawiają tutaj na uniwersalna refleksję, emocjonalną impresję, pozostawiając widzom duże pole do indywidualnej interpretacji obejrzanego zjawiska. 

Autorką sztuki jest legnicka poetka, nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2001 za tomik „danc” Anna Podczaszy.

- Z Anią współpracowałam, robiąc swój pierwszy monodram pod tytułem „Joanny”. Był to spektakl śpiewany, muzyczny, w dość specyficznej formie – mówi Joanna Gonschorek. – Ania jest legniczanką. Parę miesięcy przed pandemią poprosiłam ją, czy nie napisałaby dla mnie monodramu, ponieważ lubię jak pisze, lubię jej myślenie, poczucie humoru i Ania podjęła tę rękawicę.

Jak podkreślają twórcy przedstawienia – tekst Podczaszy, mimo iż pisany prozą, zachowuje w sobie duże pokłady poetyckości. Ważnym elementem całości są również projekcje wideo Karola Budrewicza oraz muzyka, nad którą pracowali Marek Litwin i Amadeusz Naczyński.

- Jest to dla mnie bardzo ważny monodram. Każdy z nas go przeżywa na swój sposób, każdy z nas go doświadcza pewnie po swojemu. Nagle się okazuje, że poezja sprawdza się w teatrze – powiedziała po premierowym przedstawieniu Joanna Gonschorek.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Monodram Joanny Gonschorek wydaje mi się społecznie ważny, bo oswaja widza z tym, co czyha w majaczącym na horyzoncie “kiedyś”. Z czymś tak strasznym, że nie chcemy tego dotykać, nie chcemy przy tym być. Teatr to najlepsze miejsce, gdzie można bezpiecznie skonfrontować się z najgorszymi traumami, byśmy  – w tym majaczącym na horyzoncie “kiedyś” – przestali umierać w samotności.

Warto wspomnieć, że „Zapowiada się ładny dzień” bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

fot. Karol Budrewicz

Konrad Pruszyński