Premiera „Chłopów” planowana jest na 2023 rok. To kolejna, po „Twoim Vincencie”, produkcja zrealizowana techniką malarską. Film został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana przez ok. 70 artystów w studiach w Sopocie oraz Litwie, Serbii i Ukrainie. Pisze Klaudia Korfanty.

„Chłopi” – najnowszy film w reżyserii nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku. W filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka oraz Ewa Kasprzyk. Historia animacji opiera się na powieści Władysława Reymonta.

Ostatnia produkcja studia BreakThru Films, „Twój Vincent”, zdobyła światowy sukces, jak i liczne nagrody na festiwalach filmowych, w tym dla Najlepszego Filmu Animowanego w ocenie Europejskiej Akademii Filmowej. Była również nominowana do Oscara, nagrody BAFTA oraz Złotego Globu jako Najlepszy Film Animowany.

Robert Gulaczyk to aktor związany przez 12 lat z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Obecnie nie należy do stałego grona aktorów legnickiego teatru. Zagrał główną rolę w nagradzanym filmie „Twój Vincent”, w „Chłopach” wcieli się w postać Antka Boryny.

Twórcy filmu zdradzają kulisy pracy nad „Chłopami” w bombardowanym Kijowie.

Zdjęcia do „Chłopów” rozpoczęły się latem 2020 roku. Po zdjęciach nadszedł czas na pracochłonny proces malowania zmontowanego materiału. Grupa ok. 70 artystów w studiach w Sopocie oraz Litwie, Serbii i Ukrainie rozpoczęła swoje zadanie, gdy koronawirus dwukrotnie spowodował wstrzymanie prac nad filmem. Co więcej, sam proces malowania jest bardziej pracochłonny niż producenci założyli na początku.

Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku „Twojego Vincenta”. Mamy w filmie dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Jednak rezultat, który osiągamy przerasta nasze oczekiwania. Po dwuletniej pracy widzimy, że przeniesienie malarstwa inspirowanego Młodą Polską na duży ekran daje spektakularny efekt – opowiada o kulisach malowania Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.

Kolejnym wyzwaniem stała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, producenci filmu rozpoczęli błyskawiczne działania w celu pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę. Jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku BreakThru Films postanowiło ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom i pracownikom.

(Klaudia Korfanty, „W 2023 roku premiera niezwykłego filmu „Chłopi” z legnickim aktorem Robertem Gulaczykiem. Zobacz, jak powstawał film [WIDEO]”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 17.12.2022)