Najbliższe dwa dni w legnickim teatrze to czas pokazów gościnnych spektakli Teatru Zakład Krawiecki i Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, a to wszystko w ramach programu „Modrzejewska – Dom Otwarty”. Celem zadania dofinansowanego z budżetów państwa oraz samorządu Województwa Dolnośląskiego jest podejmowanie dyskusji na ważne społecznie tematy. Tym razem na pierwszy plan wysunie się problem depresji.

„Co czwarta osoba w Polsce cierpi na choroby psychiczne. WHO podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w roku 2025 będzie drugą. To oznacza, że albo my sami, albo ktoś z naszego najbliższego otoczenia w ciągu kolejnych kilku lat zapadnie na tę chorobę” – w ten sposób pierwszą z propozycji prezentowanych w ramach „Modrzejewska – Dom Otwarty” zapowiadają jej realizatorzy.

Za scenariusz, reżyserię oraz scenografię „Psujesz trochę humor wszystkim dokoła” odpowiada zespół Teatru Zakład Krawiecki, czyli grupy artystów uformowanej na początku wieku przez absolwentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz studentów innych uczelni. „Elementy spektaklu powstały na podstawie wizyt i wielogodzinnych rozmów z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów szpitali w Bolesławcu, Złotoryi i Legnicy oraz w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu” – podkreśla Robert Gulaczyk.

Mirosław Kocur, teatralny.pl: Nowa odsłona Zakładu Krawieckiego to teatr anarchistyczny. Pośród pięciu artystów nie ma wodza czy wszechwiedzącego reżysera. Wszyscy razem współtworzą przedstawienie. Każdy sam odpowiada za swoją rolę w projekcie. Ciąg etiud przypomina jam session, improwizowane koncerty muzyków grających na odmiennych instrumentach i niekiedy w różnych stylach. […] Teatralny jam session Psujesz trochę wszystkim humor dookoła to ambitny projekt badawczo-artystyczny, który zapewne będzie się radykalnie zmieniał z każdym kolejnym przedstawieniem.

Na scenie: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk oraz Paweł Palcat. Bilety w cenie 30 złotych dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Dzień później na Scenie Gadzickiego kolejna propozycja, czyli „Duży Książę i Czarny Pies”, a więc opowieść o młodym chłopaku pozbawionym należytej uwagi oraz opieki rodziców. Dramat Roberta Urbańskiego, choć  rozpisany na wiele głosów, sceniczne zaprezentowany został zaledwie przez dwie aktorki – Katarzynę Kaźmierczak oraz Joannę Gonschorek. W pierwszej części przedstawienia obie panie regularnie zmieniają charaktery, wcielając się na zmianę w postaci Matki, Nauczycielki, Fryzjerki czy Policjantki. Pomysł z pozoru zawiły został przez reżyserkę Magdę Skibę pomyślany tak, aby każdy z widzów zrozumiał go bez problemu. Bohaterki grane przez Kaźmierczak i Gonschorek posiadają bowiem pewne charakterystyczne wyznaczniki, po których możliwe byłoby ich rozpoznanie nawet w zupełnie pozateatralnych okolicznościach.

Projekt "Duży Książę i Czarny Pies" powstał dla młodzieży i we współpracy z młodzieżą. Rozpoczęły go warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (MOPS w Legnicy) oraz z uczestnikami zajęć Gońca Teatralnego przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, którzy wystąpili w projekcjach wideo będących częścią spektaklu.

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl: Nie wypada więc, oceniając legnicki spektakl, dystansować się od tego, że zabiera głos w słusznej, ważnej sprawie. Próbuje stać się jeszcze jednym impulsem do i częścią zmian, których potrzebuje nasze społeczeństwo […]. Niemniej jednak z przyjemnością podkreślę, że Duży Książę i Czarny Pies to też dobrze zrobione i świetnie zagrane przedstawienie. 

Bilety w cenie 30 złotych dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Oba przedstawienia zaprezentowane zostaną dwukrotnie - Teatr Zakład Krawiecki wystąpi w środę (14.12) o godz. 12.00 i 19.00, a Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w czwartek (15.12.) o godz. 12.00 i 19.00.

Konrad Pruszyński