14 grudnia o godz. 19 na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy będzie można obejrzeć przedstawienie offowego Teatru Zakład Krawiecki "Psujesz trochę humor wszystkim dookoła”. Zapowiedź Piotra Kanikowskiego.

Wrocławski Teatr Zakład Krawiecki to matecznik znakomitych aktorek i aktorów: Magdy Skiby, Zuzy Motorniuk, Pawła Palcata, Rafała Cielucha i Roberta Gulaczyka. Zaangażowani przez Jacka Głomba, od 2005 r. współtworzyli tzw. Drużynę Modrzejewskiej. W 2019 r. reaktywowali Teatr Zakład Krawiecki. Spektakl “Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” był pierwszą premierą po reaktywacji. Powstał we współpracy z wrocławską Fundacją Teatr Nie-Taki Katarzyny Knychalskiej.

„Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” ma podłoże dokumentalne. Dotyka problemu zaburzeń psychicznych i systemu lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Scenariusz i elementy scenografii powstały na podstawie licznych, wielogodzinnych rozmów i warsztatów przeprowadzanych przez aktorów TZK z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów szpitali w Bolesławcu, Złotoryi, Legnicy oraz Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.

- Zebrany materiał pozwolił nam holistycznie przyjrzeć się problemom osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Poza aspektem społecznym ważna jest dla nas także wartość artystyczna, dlatego przygotowaliśmy przedstawienie, które łącząc w sobie elementy absurdu, teatralnego skrótu i prywatnego potraktowania problemu przez aktorów pozwala w odważny sposób zmierzyć się tematem – zapowiadała przed premierą Katarzyna Knychalska.

Spektakl będzie można obejrzeć 14 grudnia (środa) o godz. 19 na Scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej. Bilety dostępne online oraz w kasie teatru: https://www.teatr.legnica.pl/bilety.

(Piotr Kanikowski, „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła w teatrze”, https://24legnica.pl/, 08.12.2022)