W najbliższy weekend 10 i 11 grudnia na scenie Teatru Modrzejewskiej „Sen srebrny Salomei”. To wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości. Mimo że napisana prawie dwieście lat temu, jest dla dzisiejszego widza żywa, ekscytująca i angażująca emocjonalnie. To sztuka, którą zobaczyć powinien każdy. Zapowiedź Lilli Sadowskiej.

„Sen srebrny Salomei” to dramat, dla którego kanwą jest sytuacja na Ukrainie po konfederacji barskiej. Rzecz dzieje się w roku 1768 na ukraińskich terenach Rzeczypospolitej, gdzie chłopi podnoszą bunt przeciwko polskim panom. W miastach, miasteczkach i dworach dochodzi do potwornych masakr, krwawo mszczonych przez oddziały szlacheckie. Na tym tle Słowacki opowiada poruszającą historię miłości i zdrady, zemsty i walki o godność, zaskakująco nowocześnie zderzając tragizm z komizmem. W sposób głęboki i pozbawiony uprzedzeń spogląda na węzeł gordyjski polsko-ukraińskiej historii.

„Sen srebrny Salomei” to czwarta po „Historii o Miłosiernej, czyli Testamencie psa”(2012), „Ożenku” (2014) i „Wyzwoleniach”(2019), legnicka realizacja Piotra Cieplaka, reżysera związanego z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Minimalizm środków scenicznych w połączeniu z bogactwem sfery dźwiękowej ma tu posłużyć do uwypuklenia roli słowa – głównego aktora sztuki, które wraz z muzyką ożywi wyobraźnię widzów.

Spektakle w sobotę i niedzielę rozpoczynają się o godzinie 19:00. Biletu można kupić online oraz w kasie teatru.

(Lilla Sadowska,Sen srebrny Salomei w Teatrze Modrzejewskiej. Najlepsza propozycja na weekend, https://kulturalia.lca.pl/, 07.12.2022)