27 listopada minęła 45. rocznica pierwszej premiery Teatru Modrzejewskiej. Właśnie tego dnia 1977 roku uroczyście otwarto sezon premierą „Lata w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Józefa Wyszomirskiego. Sędziwy autor nie dojechał, ale przysłał telegram, donosząc, że jest „sercem w Legnicy”.

Później pokazano jeszcze m.in. „Motyle są wolne Leonarda Gershe'a w reżyserii Janusza Mirczewskiego (1978), „Marię Stuart Juliusza Słowackiego w inscenizacji Jerzego Uklei (1978) i „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Janusza Sykutery (1978). 

W 2022 roku mija również 180 lat od daty powstania budynku teatralnego. Zaprojektował go Carl Ferdinand Langhans, wytrawny specjalista od budowli teatralnych, autor m.in. gmachu Opery Wrocławskiej. Uroczyste otwarcie nowej sceny odbyło się w dniu Bożego Narodzenia 1842 roku.

Z tej okazji dyrektor Modrzejewskiej Jacek Głomb zaprosił widzów oraz wszystkich legniczan na specjalne wydarzenie:

Teatr został w 1842 roku zbudowany dzięki decyzjom rajców miejskich, którzy stwierdzili, że teatr jest do życia niezbędnie potrzebny mieszkańcom. Już teraz wszystkich Państwa zapraszam 21 grudnia o godzinie 17.00 na otwarcie w hallu Starego Ratusza wystawy dedykowanej jubileuszowi 180-lecia budynku teatralnego w Legnicy.

Jak czytamy na profilu facebookowym Teatru Modrzejewskiej: Ten Teatr jest po prostu częścią miasta, w samym jego sercu, od wielu lat i Wy również tworzycie jego historię.

Szczegóły repertuaru oraz wydarzeń specjalnych legnickiej sceny dostępne są na stronie internetowej instytucji.

Konrad Pruszyński