Pierwsza w tym sezonie premiera w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Na scenie tym razem klasyka – dramat Juliusza Słowackiego „Sen Srebrny Salomei”. Sztukę gościnnie wyreżyserował Piotr Cieplak. Zapowiedź Andrzeja Lamparta.

Juliusz Słowacki ma ostatnio duże wzięcie, bo inna sztuka wieszcza, „Ksiądz Marek”, wchodzi właśnie do repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Reżyser legnickiego przedstawienia Piotr Cieplak wyjaśnia, że wybrał „Sen Srebrny Salomei” ze względu na ukraiński kontekst dramatu. Sztuka opowiada o czasach Konfederacji Barskiej i krwawego powstaniu ukraińskiego chłopstwa na kresach ówczesnej Rzeczypospolitej. Reżyser sam przyznaje, że „Sen Srebrny Salomei” to zawiły, a wręcz nudny dramat. Piotr Cieplak wspólnie z Robertem Urbańskim dokonali jednak radykalnych skrótów i widzów czeka interesujące przedstawienie.

To pierwsza w tym sezonie premiera na scenie w Legnicy (@kt: 22 października 2022 r. na Scenie na Strychu miała miejsce premiera monodramu Joanny Gonschorek „Zapowiada się ładny dzień” ). Teatr znalazł się w trudnej sytuacji, bo prezydent miasta zamierza wycofać się ze współprowadzenia placówki. Oznaczałoby to dla niej dużą utratę finansową. Tymczasem w ogłoszonym właśnie projekcie budżetu miasta, w rubryce „teatr”, znalazła się kwota miliona złotych.

Materiał video do obejrzenia – TUTAJ.

fot. Karol Budrewicz

(Andrzej Lampart, Sen Srebrny Salomei w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej”, https://wroclaw.tvp.pl/, 16.11.2022)