Listopad zbliża się wielkimi krokami, zatem to najwyższy czas, by przedstawić repertuarowe plany Teatru Modrzejewskiej w Legnicy na wspomniany miesiąc. W zapowiedziach między innymi powrót reżyserskiego dyplomu, zaskakujący duodram, kolejne z cyklicznych spotkań oraz wyczekiwana premiera.
PUSTE MIASTO
Początek miesiąca w legnickim teatrze będzie czasem powrotu na deski Gadzickiego „Pustego miasta”, które swoją premierę miało w maju 2022 roku. Przedstawienie na podstawie tekstu Dejana Dukovskiego to historia dwójki braci, spotykających się w trakcie wojny po przeciwnych stronach barykady. Niespodziewana rozmowa jest dla nich szansą do dokonania wzajemnych rozliczeń.
Spektakl został zrealizowany w koprodukcji z Akademią Teatralną w Warszawie i jest pracą dyplomową studentki reżyserii stołecznej uczelni – Weroniki Marii Kuśmider. Na scenie dwójka aktorów: Mateusz Krzyk oraz Bartosz Bulanda.
Grzegorz Żurawinski: Napisana wiele lat temu sztuka nie jest opowieścią o konkretnej wojnie. Mimo to w finale przez chwilę poczujemy przerażenie cywilów szukających schronienia przed rosyjskimi bombami w piwnicach teatru w ukraińskim Mariupolu. Z kluczową różnicą, że my byliśmy jedynie świadkami przedstawienia i opuściliśmy legnicki teatr żywi, nagradzając aktorów zasłużonymi brawami.
MONO/DUO-DRAM
Weekend między 12 a 13 listopada to czas aktorskich inicjatyw. W sobotę o godzinie 19.00 na Scenie Gadzickiego odbędzie się pokaz efektu pracy ciekawego, aktorski duet – Pawła Palcata oraz psa Mani. Ich duodram „Mój niepokój jest twoim niepokojem” to rzecz o relacji między człowiekiem a zwierzęciem. Kim dla siebie jesteśmy w różnych okolicznościach? Jak zmieniają się nasze wzajemne role?
Przedstawienie zostało nagrodzone pozaregulaminową nagrodą specjalną przez Jury Off na 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2021) „za zaprzeczenie idei hegemonii człowieka wobec innych Istot”.
Dagmara Chojnacka, Radio RAM: Duodrama z rewelacyjną rolą osoby nieludzkiej! „Mój niepokój jest Twoim niepokojem” to trochę Szekspira, dużo Pawła Palcata oraz całe uniwersum według Mani, która kreuje z radością, subtelnością i wielkim wyczuleniem na swego kruchego, scenicznego partnera! Trwało to niespełna godzinę i było to jedno z piękniejszych moich teatralnych przeżyć w życiu.
Z kolei w niedzielę 13 listopada o godzinie 19.00 na Scenie na Strychu odbędzie się trzeci pokaz najnowszej produkcji Modrzejewskiej – monodramu Joanny Gonschorek na podstawie tekstu legnickiej poetki Anny Podczaszy – „Zapowiada się ładny dzień”. Czwarta w karierze Gonschorek solowa realizacja sceniczna jest opowieścią o samotności, umieraniu oraz zależności i wzajemnym stosunku człowieka do systemu opieki zdrowotnej.
Grzegorz Żurawiński: O śmierci i umieraniu, których pełne są banalizujące i odrealniające je telewizyjne przekazy, wobec których obojętny jest świat rutynowych procedur i biurokratycznych instytucji, a które są rozpaczliwym dramatem przeżywanym indywidualnie w dotkliwie przerażającej samotności.
TEATR, JAKIEGO NIE ZNASZ
W środę 16 listopada o godzinie 18.00 w Art Cafe Modjeska odbędzie się kolejne z serii cyklicznych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny – „Teatr, jakiego nie znasz”. Podczas wydarzeń widzowie Modrzejewskiej mają okazję bliżej poznać pracowników teatru, dowiedzieć się nieco o kulisach pracy w tej instytucji oraz życiu prywatnym bohaterów poszczególnych spotkań. Tym razem do zwierzeń zaproszona została Radosława Janowska-Lascar.
Jest tłumaczką literatury rumuńskiej, muzykolożką, aktywistką społeczną, klarnecistką amatorką, a nade wszystko przyjaciółką Teatru Modrzejewskiej, wiernie towarzyszącą wszystkiemu, co się w nim i wokół niego dzieje – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Wstęp na wszystkie spotkania w ramach cyklu „Teatr, jakiego nie znasz” jest bezpłatny.
SEN SREBRNY SALOMEI
W drugiej połowie listopada w Teatrze Modrzejewskiej odbędzie się z kolei długo wyczekiwana premiera spektaklu „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego. Jest to „wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości. Mimo że napisana prawie dwieście lat temu, jest dla dzisiejszego widza żywa, ekscytująca i angażująca emocjonalnie”.
Za reżyserie przedstawienia odpowiada Piotr Cieplak, dla którego będzie to czwarta realizacja w Teatrze Modrzejewskiej po „Historii o Miłosiernej, czyli Testamencie psa” (2012), „Ożenku” (2014) i „Wyzwoleniach” (2019). W obsadzie: Bogdan Grzeszczak, Paweł Wolak, Mateusz Krzyk, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Gabriela Fabian, Jakub Stefaniak, Bartosz Bulanda, Tomasz Lulek (gościnnie), Magda Biegańska, Mariusz Sikorski.
Premiera spektaklu 19 listopada o godzinie 19.00. Kolejne pokazy do końca miesiąca zarówno w godzinach przedpołudniowych, jak i wieczornych.
Szczegóły repertuaru na stronie internetowej Teatru Modrzejewskiej. Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne są w kasie teatru oraz online.
Konrad Pruszyński