Sticky Fingers Club na początek Weekendu teatru niezależnego. Ręce same składały się do oklasków. I, o dziwo, widownia nie wstaje! Te owacje były prawie na stojąco – taki greps z programu spektaklu wprowadzający w temat. Materiał Adama Kowalczyk.

Ruch, perfekcja i sporo dystansu do profesji i samych siebie.
Spalony popis tańca (Dominika Witkowska). Z powodu sprzętu, który tragicznie nawala i nie daje artystce żadnych szans. Kompletnie rozsypana Bohemian rapsody (Daniela Komędera-Miśkiewicz). Wokalizy od prób przy fortepianie ujawniają, że intonacja nie-do-końca, a już nadążanie za Fredkiem w tempie, artykulacji i całą resztą… . Szkoda słów.
Jest sala prób, podczas których jedna z dziewczyn zupełnie nie daje rady i odpada (Dominika Wiak).
Pech, niedociągnięcia, braki.

I każdy…

…z tej grupki przegrywów z drżeniem i nadzieją będzie oczekiwał werdyktu: Oscar goes to…. Oczywiście – Meryl Streep, która w 84. Gali odebrała statuetkę za Żelazną damę. Jej spicz słyszymy właśnie z głośników, patrząc jak przegrani wycofują się w cień, poza krąg światła.
I dopiero teraz zacznie się.
Zobaczymy, jak niewyobrażalnie fantastycznie można podporządkować ciało dźwiękom. Jak uwodzić widownię słowami (po angielsku) i wzbudzać emocje. Jak użyć rekwizytu (poduszka) lub całej teatralnej machiny (stół mikserski, sztankiety, reflektory, widzowie) do tego celu (Dominik Więcek).

Jak odegrać…

…dłońmi tylko niezwykły spektakl ruchu i światła.
Jak, na koniec, wzbudzić i wygasić emocje w scenach grupowych.
O spektaklu od premiery (wrzesień 2020) pisze się wyłącznie w superlatywach.
Dobrze się stało, że mogliśmy zobaczyć go w Legnicy.
Nie, żeby w mieście mało było tańca. Jest Avatar, jest Festiwal Świat pod Kyczerą, jest studio Waldemara Wołk-Karaczewskiego w LCK, jest ZPiT Legnica czy jego starsza wersja – Stowarzyszenie Kulturalne „Ziemia Legnicka”.
Głównie dlatego, że legnicka scena teatralna rzadko pokazuje się podobnym jak Sticky Fingers Club dystansie do samej siebie. Nawet gdy w performatywnych realizacjach szukała komedii, to nie scenę poddawała oglądowi, nie rozbudzone i niespełnione ambicje, nie gorycz bycia tuż za podium.
Może dlatego, że THM robi w drużynie z zakazem gwiazdorzenia ujawnionym w wywiadzie z 2014 roku. Skutkiem czego, zapewne, sukces smakują wszyscy, a porażki (gdyby tak wypadło) nie bardzo bolą.

Każdy…

…z czworga tancerzy ma w spektaklu swoje solo. Zasadniczo inne. We wszystkim.
Sieciowa zajawka o vogue dance, który wypełnił scenę THM w piątek głosi: w ciągu zaledwie kilku lat voguing przeszedł wielką transformację, inkorporując w rezerwuar póz ruchy rodem z filmów kung-fu, staroegipskich reliefów i kontorsjonistycznych popisów. Afektacja, egzaltacja i teatralność(…).


Sticky fingers?
Każda grupowa scena na innych także oparta założeniach i zasadach tańca powoduje, że spektakl wciąga i angażuje uwagę i emocje kompletnie, zaskakująco i nieodparcie.
Aż dziw, że widownia nie klaszcze w trakcie i odkłada aplauz dopiero na koniec.
Choć i koniec końcem nie był tak do końca, bo to, co rwało się na początku – zostało ku zaskoczeniu niektórych pokazane (Dominika Witkowska) w całości na pustej scenie, gdy połowa widzów była już w szatni.
Super.

(Adam Kowalczyk, „Off w THM”, http://www.gazetapiastowska.pl/, 09.10.2022)