Spektakle "Sticky Fingers Club", "Positivo" oraz "Uwaga" - nagrodzone w konkursie The Best Off - zostaną wystawione na Scenie Gadzickiego w Legnicy. W jeden weekend można sprawdzić, co fajnego dzieje się w niezależnym teatrze. Dobra zabawa gwarantowana - zapewniają twórcy. Zapowiedź Piotra Kanikowskiego.

Weekend z offowym teatrem w Modrzejewskiej to, w jakimś stopniu, efekt zainteresowań Katarzyny Knychalskiej. Jako prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki, popularyzuje scenę offową, organizując ogólnopolski konkurs dla teatrów niezależnych The Best Off. Ale drugą nogą stoi mocno w teatrze instytucjonalnym, bo jest koordynatorką programową u Jacka Głomba w Legnicy.

W The Best Off robią co roku ostrą selekcję. W każdej edycji ze stu-dwustu spektakli zgłaszanych do konkursu starają się wybrać jeden, najlepszy, i pokazywać go później na repertuarowych scenach w całej Polsce. Promują w ten sposób utalentowanych niezależnych twórców, ideę offowego teatru i oswajają szeroką widownię z tego rodzaju sztuką. 

Dzięki finansowemu wsparciu ministra kultury Legnica realizuje program "Modrzejewska - Dom Otwarty". W ramach tego programu zaprasza do siebie ciekawe spektakle, dając swej publiczności możliwość spotkania z artystami z różnych stron Polski. W najbliższy weekend będą to trzy offowe teatry.  

W piątek 7 października o godz. 19 na Scenie Gadzickiego zostanie pokazany "Sticky Fingers Club" - spektakl taneczny Danieli Komędery-Miśkiewicz, Dominiki Wiak, Dominika Więcka, Moniki Witkowskiej. - Posługując się groteską, humorem, puszczając oko do popkultury mówimy o bardzo ludzkich sprawach: pragnieniu czułości, nawiązywaniu relacji międzyludzkich, niegodzeniu się na propagandę sukcesu, radzeniu sobie z brakiem talentu i nadmiarem talentu - zachęca Dominik Więcek. Obiecuje mnóstwo okazji do śmiechu.

W sobotę 8 października o godz. 19 Teatr Brama z Gostynina pokaże spektakl "Positivo". Daniel Jacewicz, reżyser, mówi, że przedstawienie miało być oddechem po ciężkiej pracy nad poprzednią sztuką. - Chcieliśmy zrobić sobie terapię dla samych siebie. Trochę pokazujemy samotność, ale w sposób zabawny, surrealistyczny. Gwarantujemy, że widzowie będą się dobrze bawić - zachęca Daniel Jacewicz.

W niedzielę 9 października o godz. 19 będzie można zobaczyć spektakl taneczny "Uwaga" rzeszowskiego Teatru O.de.la.  - Ja uważam, że ciało w ruchu jest tak piękne, że nie potrzebuje dodatkowych zachęt. Mamy 5 tancerzy posługujących się swoim ciałem i muzykę na żywo plus bogatą scenografię. Już to jest warte zobaczenia - przekonuje Marta Bury z O.de.la..

Bilety w cenie 30 zł można nabyć online oraz w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (tel. 76 72 33 505 https://www.teatr.legnica.pl/bilety).

(Piotr Kanikowski, „Trzy najlepsze offowe spektakle do zobaczenia w Legnicy”, https://tulegnica.pl/, 04.10.2022)