Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej jak co roku organizuje Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. W tym roku w ramach wydarzenia odbędzie się wystawa, spektakl oraz panel dyskusyjny. Więcej poniżej. Zapowiada Klaudia Korfanty.

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej organizuje Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Inicjatywa ta, realizowana w Polsce od 2000 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię i inne choroby psychiczne, poprawę społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji wobec osób chorych psychicznie.

- Boimy się osób chorujących na schizofrenię. Chowamy ich przed światem, wstydzimy się ich. A to ogromny błąd. Jeśli rozłożymy ręce i powiemy "świat jest zły", to niczego to nie przyniesie - mówi Jacek Głomb.

W tym roku legnickie obchody Dnia Solidarności odbędą się w ramach projektu "Włączeni - kurs na otwarte życie".

- Nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych jest stała. Od lat współprowadzimy edukację teatralną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dni Solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię organizujemy od lat. Niestety coraz więcej osób choruje, dzisiejszy świat nie jest przyjazny dla człowieka. Teatr może odegrać dużą rolę, bo jest miejscem, które pomaga ludziom żyć - mówił podczas konferencji Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

fot. Karol Budrewicz

W ramach Dni Solidarności Teatr Modrzejewskiej zaprasza na wystawę prac uczestników Ośrodka Społecznej Aktywności oraz spektakl Rozsypane, poskładane przygotowany przez Pogotowie Teatralne. To będzie bajka o tym, jak można sobie poskładać świat na nowo. Po spektaklu odbędzie się panel dyskusyjny.

Tematem panelu dyskusyjnego, w którym wezmą udział doświadczeni specjaliści, będzie nasze wewnętrzne dziecko. Dowiemy się, jak istotny to aspekt naszej osobowości, wprost niezbędny, abyśmy mogli w trudnych chwilach zachować kreatywność i optymizm, elastyczność wobec życiowych wyzwań i spontaniczną, nawet niekiedy irracjonalną energię do stawienia im czoła.

- Osoby chore na schizofrenię przychodzące na zajęcia do teatru czują, że mają tu miejsce, dołączają się do życia społecznego. Pomagamy im też znaleźć pracę, oferujemy terapie, wsparcie doradcy zawodowego - mówi Katarzyna Kaźmierczak, aktorka, psychoterapeutka, prowadząca grupę „Pogotowie Teatralna”, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.

Finisaż wystawy odbędzie się 29 września o godzinie 17:00 w holu Ratusza, natomiast spektakl o godzinie 18:00.

(Klaudia Korfanty, „Legnica: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i Teatr Modrzejewskiej organizują Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 22.09.2022)