Co zrobić, aby polskie teatry lepiej funkcjonowały? O tym porozmawiają przedstawiciele placówek kulturalnych w ramach dwudniowej konferencji środowiskowej pt. „Teatr OD}NOWA!”. Odbędzie się w Poznaniu. Wstęp jest bezpłatny. W wydarzeniu udział weźmie m.in. były aktor Modrzejewskiej Robert Gulaczyk. Pisze Maciej Szymkowiak.

W poniedziałek i wtorek, 26-27 września w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się dwudniowa konferencja środowiskowa pt. „Teatr OD}NOWA! Przedstawiciele teatrów porozmawiają o systemowych zmianach w polskim teatrze oraz nowych modelach pracy teatralnej, które mogą polepszyć funkcjonowanie teatrów w Polsce.

Tegoroczna edycja będzie poświęcona w dużej mierze zagadnieniom strukturalnym, prawnym i instytucjonalnym, ale nie zabraknie również miejsca na wątki związane z przebiegiem procesu twórczego.

Pierwszego dnia reżyser teatralny, Andrzej Błażewicz opowie o pracy teatralnej w systemie godzinowym 10-14, 18-22 ze szczególnym uwzględnieniem jakości życia osób pracujących w tym trybie.

Reżyserka Karolina Szczypek przyjrzy się zagadnieniu projektariatu, a także związanym z tym zjawiskiem procedurom, które towarzyszą konkursom i naborom. Szerokie grono panelistek i panelistów (Konrad Cichoń, Agnieszka Jakimiak, Paweł Dobek, Weronika Szczawińska, Julia Szmyt, Piotr Kaźmierczak) porozmawia po raz kolejny o idei kontraktu by porównać swoje doświadczenia z kontraktowania pracy teatralnej niemal równo rok po utworzeniu przez zespół aktorski Teatru Polskiego Przewodnika Pisania Kontraktu.

Dramaturg, Paweł Sablik omówi ewolucję roli dramaturga/dramaturżki w procesie twórczym, oraz spróbuje nakreślić wizję przyszłości tego zawodu. Wieczór zakończy panel dyskusyjny poświęcony krytyce teatralnej i wyzwaniom przed jakimi stoją dziś osoby piszące o teatrze. W panelu wezmą udział: Piotr Morawski, Katarzyna Niedurny, Ida Ślęzak, Przemek Gulda.

Drugi dzień będzie skupiony przede wszystkim wokół zagadnień legislacyjnych. Jako pierwszy wystąpi Przemysław Kieliszewski oraz Łukasz Bonczek. Wspólnie opowiedzą o założeniach „Ustawy o artystach zawodowych”.

Następnie na scenie pojawią się Michał Skrzywanek i Ula Kijak, którzy nakreślą sytuację prawną freelancerów pracujących w teatrach przy okazji poszczególnych projektów oraz zaprezentują propozycję wzorcowej umowy reżyserskiej.

Robert Gulaczyk na podstawie przeprowadzanych przez siebie badań opowie w szerokiej perspektywie o sytuacji polskich aktorek i aktorów teatralnych.

Konferencję zwieńczy panel o nazwie _Demokratyzacja Instytucji Kultury_ podsumowujący całe wydarzenie.

„Teatr OD}NOWA!”: Harmonogram konferencji

26 września - poniedziałek

10:00- 12:00 PRACA W SYSTEMIE GODZINOWYM 10:00-14:00, 18:00-22:00

(Andrzej Błażewicz)

12:00-14:00 PROJEKTARIAT, CZYLI ŻYCIE POMIĘDZY KONKURSAMI

(Karolina Szczypek)

14:00-16:00 ROK PO KONTRAKCIE

(Konrad Cichoń, Paweł Dobek, Agnieszka Jakimiak, Piotr Kaźmierczak, Weronika Szczawińska, Julia Szmyt)

16:00-18:00 PRZERWA

18:00-20:00 DRAMATURGIA PRZYSZŁOŚCI

(Paweł Sablik)

20:00-22:00 KRYTYKA. JAKA MOGŁABY BYĆ?

(Przemek Gulda, Katarzyna Niedurny, Piotr Morawski, Ida Ślęzak)

 
27 września - wtorek

12:00-14:00 USTAWA O ARTYSTACH ZAWODOWYCH

(Przemysław Kieliszewski, Łukasz Bonczek)

14:00-16:00 MODELOWA UMOWA NA REŻYSERIĘ SPEKTAKLU - CZY MOŻLIWY JEST  KOMPROMIS?

(Ula Kijak, Michał Skrzywanek)

16:00-18:00 PRZERWA

18:00-20:00 CZY POTRZEBNA NAM USTAWA O TEATRZE?

(Robert Gulaczyk)

20:00-22:00 DEMOKRATYZACJA INSTYTUCJI KULTURY

(Andrzej Błażewicz, Konrad Cichoń, Robert Gulaczyk, Joanna Nawrocka, Ula Kijak, Maciej Nowak, Magdalena Szpecht)

(Maciej Szymkowiak, „Teatr Polski w Poznaniu: „Teatr OD}NOWA!”. Konferencja poświęcona zmianom teatrów w Polsce na lepsze”, https://gloswielkopolski.pl/, 22.09.2022)