Jak co roku Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych oraz Teatr Modrzejewskiej w Legnicy kierują reflektor w stronę osób chorych na schizofrenię. 29 września pokażą się jako autorzy prac wystawionych w holu Starego Ratusza. Zagrają w bajce o składaniu rozsypanego świata. Będą bohaterami panelu dyskusyjnego z udziałem osób, które z nimi pracują. Pisze Piotr Kanikowski.

Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię jest organizowany w Legnicy od lat. Czy zmienia nastawienie mieszkańców do osób z zaburzeniami psychicznymi?

- Nie robiłabym tego, gdybym nie wierzyła, że jest sens - mówi Katarzyna Kaźmierczak, aktorka i psychoterapeutka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych. - Odbiorcami naszych działań są również osoby z problemami psychicznymi i ich rodziny. Twarde dane w postaci osób, które przychodzą na nasze zajęcia od lat, utwierdzają nas w przekonaniu, że warto to kontynuować.

Z myślą o osobach z zaburzeniami psychicznymi lub po kryzysach psychicznych (ale też np. niepracujących), którzy popadają w beznadzieję bez pracy, SIT prowadzi właśnie nabór do II edycji projektu "Włączeni - kurs na otwarte życie". Oferuje jego uczestnikom pomoc psychoterapeutów i doradcy zawodowego.

fot. Karol Budrewicz

Szczególną formą pomocy realizowaną przez SIT we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej są zajęcia artystyczne w ramach grupy Pogotowie Teatralne. Powstają na nich spektakle, takie na przykład jak bajka "Rozsypane, poskładane", która zostanie pokazana 29 września o godz. 18 na Scenie Gadzickiego. 

- To opowieść o tym, jak świat może się rozsypać i jak dzięki bliskim ludziom można go wówczas poskładać od nowa - zapowiada Katarzyna Kaźmierczak. 

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, mówi, że z lęku, źle rozumianej troski albo z  bezradności rodziny osób z zaburzeniami psychicznymi zamykają je w domach. I oto przychodzi taki moment, kiedy mogą na nie spojrzeć inaczej, bez lęku.

- Zobaczyć kogoś, kto rok temu bał się wyjść z domu, na scenie w teatrze - nawet jeśli mówi tylko kilka słów - to zawsze jest coś poruszającego - potwierdza Katarzyna Kaźmierczak. 

W ramach Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię zaplanowano też finisaż wystawy "Wychodząc z cienia", która obecnie jest prezentowana w holu Starego Ratusza (godz. 17). Zgromadzono na niej prace uczestników Ośrodka Społecznej Aktywności prowadzonego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w ramach projektu "Włączeni - kurs na otwarte życie". Po spektaklu Pogotowia Teatralnego odbędzie się dyskusja panelowa "Wewnętrzne dziecko a zdrowie psychiczne" (godz. 19) z udziałem specjalistów pracujących z osobami chorymi na schizofrenię: psychiatry Jacka Jazy, psycholożki i psychoterapeutki Małgorzaty Niklasińskiej oraz z aktorki, psychoterapeutki Katarzyny Kaźmierczak.

(Piotr Kanikowski, „Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię”, https://tulegnica.pl/, 22.09.2022)