Wrocławska Gazeta Wyborcza opublikowała wczoraj nominacje do nagrody WARTO w kategoriach: sztuki wizualne, muzyka, literatura oraz teatr i film, w których wśród nominowanych znaleźli się artyści związani z Teatrem Modrzejewskiej – Martyna Majewska (m.in. za film „Jeziorko) oraz Albert Pyśk (były aktor legnickiej sceny). Pisze Rafał Zieliński.

WARTO 2022. Sztuki wizualne, muzyka, teatr, film, literatura - w tych kategoriach ponownie przyznamy młodym, obiecującym twórcom nagrodę WARTO. Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich nominowanych artystów, a laureatów poznamy 27 września.

Nagrody Kulturalne WARTO to laury "Gazety Wyborczej Wrocław" promujące Wrocławskie ARTystyczne Odkrycia, czyli autorów najciekawszych artystycznych zdarzeń minionego roku. Celem tych wyróżnień jest chęć zwrócenia uwagi na młodych, poszukujących artystów często działających w głębokich niszach.

Poetka Julia Szychowiak, reżyser teatralny Sebastian Majewski, reżyserka i scenarzystka filmowa Jagoda Szelc, operatorka Weronika Bilska, jazzowy zespół EABS - m.in. ich wyłowili na przestrzeni 13 poprzednich edycji nasi jurorzy.

WARTO ma też integrować środowiska twórcze miasta. Nominacje i sama gala to okazja do poznania się plastyków z filmowcami czy muzykami, a literatów z ludźmi teatru.

Wyróżnienia wręczamy w pięciu kategoriach: film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. O tym, kto w każdej z nich zdobędzie 10 tys. zł, zdecydują kapituły, do których tradycyjnie zaprosiliśmy znanych artystów, naukowców, dziennikarzy i recenzentów. Partnerem nagrody jest Miasto Wrocław.

Gala rozdania nagród odbędzie się we wtorek, 27 września, w przestrzeniach Concordia Design. Będzie transmitowana w internecie.

Poniżej prezentujemy sylwetki artystów nominowanych we wszystkich pięciu kategoriach.

[…]

WARTO 2022. Kategoria: teatr

Nominowanych wybrało jury w składzie: Katarzyna Mikołajewska, Dagmara Chojnacka, Małgorzata Wieliczko, Mirosław Kocur i Henryk Mazurkiewicz.

Wojciech Parszewski

Student Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Stworzył świetne role w obsypanych nagrodami przedstawieniach dyplomowych: "Pomiłości. Przeraźliwie zabawnych i kiczowatych historiach" wyreżyserowanych przez Agatę Kucińską i w "Złych zabawach" Dudy Paivy, legendarnego twórcy teatru lalek.

Nominację otrzymuje za odwagę podejmowania trudnych tematów w bardzo osobistych, autorskich spektaklach. O swojej sztuce "Spektakl może zostać przerwany" mówi, że jest on próbą "znormalizowania tematu padaczki i próbą wprowadzenia jej do mainstreamu".

Miłosz Pietruski

W zespole Wrocławskiego Teatru Współczesnego pracuje od 2019 roku i w każdej kolejnej kreacji zaskakuje. Jego role znacząco podnoszą jakość spektakli, a obecność Pietruskiego w obsadzie to gwarancja aktorskiej jakości.

Otrzymuje nominację za rewelacyjne role z 2021 roku. W "Tirzie" Pawła Miśkiewicza zagrał Choukriego. W "Rzeźni numer pięć" Marcina Libera wyróżnił się nawet w scenach, w których liczna obsada wciela się w tę samą postać - zmultiplikowaną wersję autora powieści, Kurta Vonneguta.

Albert Pyśk

Aktor Teatru Muzycznego Capitol. Nominację dostał za kreatywny udział (aktorski, autorski i kompozytorski) w odważnych, niezależnych projektach, które w 2021 roku weszły do stałych repertuarów teatrów, czyli "Mury krzyczą albo uliczna śpiewka" w reż. Magdaleny Drab oraz „Kobieta i życie" w reż. Piotra Łukaszczyka. W obu stworzył nietuzinkowe kreacje aktorskie. W "Murach" jest też autorem muzyki i współautorem scenariusza, a w "Kobiecie i życiu" współautorem muzyki (razem z Filipem Zawadą).

fot. Karol Budrewicz (Albert Pyśk jako Hamlet w Teatrze Modrzejewskiej)

Adam Stoyanov

Nominacja za niezwykły performance w monodramie "W tłumaczeniu" zrealizowanym według we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej i Zamek Ujazdowski i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Spektakl ten, w roku świętowania setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, przedstawił jedną z najbardziej oryginalnych, odkrywczych, inspirujących i poruszających interpretacji poezji mistrza.

Stoyanov jest też autorem libretta do "Opery dla Głuchych" w Polskim Języku Migowym oraz laureatem nagrody publiczności i zdobywcą I miejsca na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie w 2014 roku. Jest autorem ponad 20 utworów poezji miganej.

Dawid Majewski

Jest kompozytorem, aranżerem i sound designerem, tworzy oprawy muzyczne do dzieł teatralnych, do filmów, gier i aplikacji. Wrocławska publiczność mogła poznać już jego kompozycje w spektaklach "Yemaya, Królowa Mórz" i "Plama" we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz "BATORY_trans" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. W 2021 roku w teatralnych brzmieniach wyróżniły się kompozycje Majewskiego do musicalu "Alicja" w teatrze Capitol.

WARTO 2022. Kategoria: film

Oto nominacje jury, w którym zasiedli Wiesław Saniewski, Magda Podsiadły, Adam Kruk, Jan Pelczar i Piotr Czerkawski.

Nikodem Chabior

Montażysta filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków i reklam. Należy do najbardziej rozchwytywanych montażystów w Polsce. Robi to mądrze, z sercem, a reżyserzy i widzowie wiele już zyskali na jego wyborach, które świadczą także o duszy prawdziwego kinomana. Autor montażu wielu filmów pełnometrażowych, ale też teledyskowych, gdzie ma na koncie prace dla takich artystów jak Radiohead, Brodka, Dorota Masłowska, Tymek czy Pezet. Nominowany za montaż "Boga Internetów" Joanny Satanowskiej, "Airborne" Andrzeja Jobczyka i "The Hero" Mileny Dutkowskiej.

Karolina Kajetanowicz

Reżyserka autorskich filmów animowanych. Od 2018 roku współpracuje z łódzkim studiem Yellow Tapir Films, z którym współtworzyła "Skafander Klingerta", "Insekt" i "We Have One Heart".

Nominację dostała za film "Zieleń". Znalazł się on w selekcji licznych festiwali na całym świecie zdobywając m.in. wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w Bukareszcie na Festiwalu Animacji Anim-Est i Specjalną Nagrodę im. Jamie Bolio na Kaboom w Holandii. Film jest rygorystyczny formalnie, zaangażowany politycznie (to właściwie proekologiczny apel), a jednocześnie przyjemnie kojący, pozostawiający widza z poczuciem błogości i odprężenia.

Martyna Majewska

Reżyserka teatralna i filmowa, artystka wizualna. W Capitolu wyreżyserowała oszałamiające wizualnie sztuki, jak choćby "Alicja". Jej filmowy debiut, krótki metraż "Maria nie żyje" zrealizowany w Studio Munka (w ubiegłym roku nominowany do nagrody Warto) zdobył od chwili zaistnienia mnóstwo nagród i znalazł się w selekcji festiwali filmowych.

Tegoroczna nominacja jest za reżyserię krótkometrażowych fabuł z aktorami Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. To "Jeziorko" i "Do you want me to push you", dowody ogromnego talentu, wszechstronności i niesamowitej wyobraźni Majewskiej. Swobodnie maluje nowe światy potrafiąc przebijać balon powagi i świetnie prowadząc aktorów, często tych wrocławskich i dolnośląskich.

fot. Piotr Haie (kadr z filmu "Jeziorko")

(Rafał Zieliński, „WARTO 2022. Po raz 14. nagrodzimy najlepszych młodych wrocławskich twórców. Kto wygra? [LISTA NOMINOWANYCH]”, https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/, 20.09.2022)