Ekipa legniczan z Robertem Lemańskim na czele zrealizowała zdjęcia do gry kryminalnej „Criminal Expert”. Od 26 lipca br. gra jest dostępna w USA i Unii Europejskiej na na konsoli Nintendo Switch. Jej akcja dzieje się w Legnicy. W bohaterów kryminalnej zagadki, której rozwiązanie jest zadaniem gracza, wcielili się aktorzy związani z Teatrem Modrzejewskiej: Aleksandra Listwan, Wiesław Cichy, Mateusz Krzyk i Paweł Palcat. Pisze Piotr Kanikowski.

Na leśnej drodze pojawia się otumaniona, pobita, przerażona kobieta. Dosłownie wpada na przejeżdżający obok samochód. Nie pamięta, skąd się tu wzięła. Gracz, który sięgnie po „Criminal Expert”, będzie miał jako prowadzący śledztwo trzy dni na rozwiązanie związanej z nią tajemnicy: przesłuchanie świadków, zebranie dowodów, wytypowanie podejrzanych. Formą nowa gra z Nintendo Switch nawiązuje do popularnego w latach dziewięćdziesiątych gatunku FMV (full motion video), stanowiąc coś w rodzaju interaktywnego filmu z prawdziwymi aktorami i autentycznymi plenerami.

Za tą produkcją stoi legniczanin Robert Lemański. Na co dzień zajmuje się głównie fotografią ślubną i filmowaniem wesel. A dodatkowo jako autor zdjęć i montażysta pracował przy trailerach do gier dla polskiego producenta gier na platformę Nintendo.

- Wiedzieli, że realizuję filmy. Padła propozycja. Podjąłem wyzwanie – opowiada Robert Lemański.

Bardzo ciekawe doświadczenie. Nie jestem po żadnych szkołach filmowych, aktorskich itp. A tu musiałem sprawdzić się nie jako szybki reportażysta, który „tka” na żywo, tylko jako reżyser, który realizuje scenariusz i ma wymagania co do sposobu gry aktorów.

Kompletując obsadę Robert Lemański dotarł najpierw do Mateusza Krzyka, aktora Teatru Modrzejewskiej. Krzyk podesłał mu linki m.in. do gotowych odcinków serialu kryminalnego „Czarne Pola” wyreżyserowanego przez Przemysława Wojcieszka. Grał w nim razem z Aleksandrą Listwan, Wiesławem Cichym i Pawłem Palcatem. Robert Lemański obejrzał i zdecydował, że chce mieć na planie ich wszystkich.

Gdy już było wiadomo, że zdjęcia do gry będą realizowane w Legnicy i z udziałem miejscowych aktorów, scenarzyści z Warszawy wprowadzili do fabuły elementy topografii miasta takie np. jak Lasek Złotoryjski czy Komenda Miejska Policji przy ul. Asnyka. Komenda stała się centrum akcji. Tu odbywają się przesłuchania, które są głównym elementem mechaniki gry. Choć „Criminal Expert” opowiada fikcyjną, całkowicie zmyśloną historię, to jednak jest ona solidnie osadzona w legnickich realiach.

Realizacja zdjęć zajęła około 5 dni. Zmontowany materiał został przekazany producentowi gry, firmie Forever Entertainment, gdzie programiści zrobili resztę. Proces trwał około roku. Pod koniec sierpnia „Criminal Expert” miał światową premierę na platformie Nintendo Switch. Gra zbiera dobre recenzje.

Robert Lemański bardzo chciałby spróbować własnej produkcji. Połknął haczyk.

- Kino jest wspaniałe – mówi. - Reportaż to tylko rejestrowanie na żywo tego co się wydarza. Film, nawet krótkometrażowy, daje większą możliwość kreowania emocji widza. A gry to już kolejny level. Coś jak Matrix. W nich się uczestniczy. Gracz nie obserwuje świata, tylko jest jego aktywnym bohaterem. Dlatego, moim zdaniem, gry są przyszłością rozrywki, i nie wiadomo, czy nie końcem społeczeństwa jakie znamy. Fascynujące i niebezpieczne.

(Piotr Kanikowski, „Gra z Legnicy jest na Nintendo Switch w całej Europie i USA!” https://tulegnica.pl/, 14.09.2022)