Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy będzie wspierał jedno z wrocławskich stowarzyszeń, które opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi. Placówka ma na Dolnym Śląsku 130 podopiecznych. Zajmuje się nimi w ich domach, w ramach tzw. hospicjum domowego. Materiał Andrzeja Lamparta.

Dyrektor teatru i prezes stowarzyszenia podpisali dzisiaj umowę o współpracy. Na czym konkretnie będzie ona polegała? Jeszcze dokładnie nie wiadomo. Teatr na pewno może zaoferować domowemu hospicjum to, na czym zna się najlepiej – sztukę.

– Możemy powiedzieć tylko tyle, że myślimy o wspólnym spektaklu, który będzie miał charakter charytatywny i będzie wspierał hospicjum – tłumaczy dyrektor teatru Jacek Głomb.

Hospicjum dla Dzieci z Dolnego Śląska działa od sześciu lat i ma obecnie 130 podopiecznych w różnych miejscach regionu, w tym w Legnicy.

– Nasi podopieczni są w domach, to nie jest szpital. Każde dziecko poważnie chore, które może być w domu, chcemy, żeby było w domu z rodzicami – tłumaczy Krzysztof Szmyd, prezes hospicjum.

Scena w Legnicy od dawna wspiera różne organizacje pozarządowe. Włącza się m.in. w akcję przeciwdziałania depresji i samobójstwom.

Teatr pomaga, choć sam znalazł się w trudnej sytuacji po tym, jak władze Legnicy zapowiedziały wycofanie się ze współfinansowania sceny. Jacek Głomb ujawnił, że aktorzy i pracownicy zamierzają protestować w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu rady miasta.

Materiał video dostępny jest – TUTAJ.

(Andrzej Lampart, „Legnicki Teatr Heleny Modrzejewskiej pomoże nieuleczalnie chorym dzieciom. Jak? Poprzez sztukę!”, https://wroclaw.tvp.pl/, 12.09.2022)