Teatr i hospicjum to miejsca dla wrażliwych ludzi – powiedział Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej zapowiadając współpracę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy ze Stowarzyszeniem Medycznym Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Pisze Lilla Sadowska.

- Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, to miejsce, w którym opiekujemy się dziećmi nieuleczalnie chorymi z naszego województwa. W tej chwili mamy pod opieką już ponad 130 pacjentów. Przebywają w domach, bo chcemy, żeby każde dziecko, które nie musi przebywać w szpitalu, mogło przebywać ze swoimi rodzicami. Natomiast kiedy potrzebna jest pielęgniarka, lekarz, psycholog, możemy tę pomoc zaoferować, ale tylko wówczas, kiedy wspiera nas Narodowy Fundusz Zdrowia, a wokół nas są życzliwe instytucje i dobrzy ludzie chcący pomagać – powiedział Krzysztof Szmyd, prezes zarządu Stowarzyszenia „Formuła Dobra”, kierownik hospicjum.

Jednostka wspiera rodziców w sytuacji, kiedy rodzina nie radzi sobie z opieką nad chorym dzieckiem. Wrocławskie hospicjum jest jednym z największych w kraju. Oprócz wrocławskiej siedziby ma swoje filie w Kłodzku, Zgorzelcu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i w Legnicy.

fot. Adriana Nizińska

Wrocławskie hospicjum i legnicki teatr postanowili zewrzeć szyki i podpisać porozumienie o współpracy.

- Nasza współpraca polegać będzie generalnie na wszystkim. Na tym, w czym możemy pomóc hospicjum i w czym hospicjum może pomóc nam. Obie instytucje rozwijamy mocno w mediach społecznościowych, więc będziemy chcieli się wymieniać informacjami, żeby hospicjum w jakiś sposób czyniło ważnym, to co się dzieje w teatrze ażebyśmy my czynili ważnym to co dzieje się w hospicjum. Myślimy o innych formach, o których jeszcze za wcześnie mówić. W planach jest między innymi charytatywny spektakl – mówił Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Prezes Krzysztof Szmyd zaznaczył, że wielką wagę dla niego ma fakt, iż teatr jest częścią społeczności lokalnej, rozpoznawalną marką. Współpraca z taką jednostką uwiarygadnia działania hospicjum.

Dyrektor Jacek Głomb i prezes Krzysztof Szmyd podpisali umowę o współpracy między instytucjami. Wśród instytucji, które wspierają hospicjum, przeważają głównie wrocławskie instytucje. Legnicki teatr jest pionierem wśród jednostek z „terenu”.

- Teatr to miejsce dla wrażliwych ludzi, hospicjum to też miejsce dla wrażliwych ludzi – powiedział Jacek Głomb.

- Cieszę się, że siedząc obok dyrektora Głomba, mogę powiedzieć, gramy razem. Hasło teatru brzmi „gramy dla was”. My też jesteśmy podobną instytucją, gramy w zupełnie innej orkiestrze, ale gramy dla ludzi, jesteśmy dla nich – dodał Krzysztof Szmyd.

(Lilla Sadowska, „Od dziś Teatr Modrzejewskiej i Hospicjum „Formuła Dobra” grają razem”, https://kulturalia.lca.pl/, 12.09.2022)