Do końca lipca trwała akcja zbierania podpisów pod petycją Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny sprzeciwiającą się decyzji prezydenta Legnicy o wycofaniu się ze współfinansowania Teatru Modrzejewskiej. Chodzi o półtoramilionową dotację, którą miasto rokrocznie zasilało budżet dolnośląskiego teatru. Każdy z podpisujących petycję online miał możliwość opublikowania autorskiego komentarza do sprawy. Dziś prezentujemy kilka z wpisów, które w sposób szczególny dowodzą roli Teatru Modrzejewskiej w Polsce i na świecie.

Wojciech Majcherek (Warszawa): Teatr Modrzejewskiej to dobro Legnicy, ale też całego polskiego teatru.

Joanna Zięciak (Legnica): Nie zgadzam się z absurdalną decyzją Prezydenta Miasta. Teatr jest bardzo ważny dla mieszkańców Legnicy. Dzięki niemu Legnica jest znana w całej Polsce i stanowi główną wizytówkę tego miasta. Teatr jest otwarty dla obywateli tego miasta angażując się nie tylko w działalność kulturalną ale również edukacyjną i społeczną. Jak można z niskich pobudek niszczyć wieloletni dorobek tej wspaniałej instytucji? Jestem oburzona i wyrażam stanowczy sprzeciw.

Adam Żabiński (Wrocław): Doceniam wartość Teatru Heleny Modrzejewskiej dla Legnicy. Dla mnie mieszkańca Wrocławia-nazwa Legnica kojarzy się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, a Teatr zawsze z Legnicą. Mój ulubiony Teatr.

Sandra Dragan (Legnica): Teatr to jedyne co w tym mieście jest na najwyższym poziomie.

Katarzyna Janusz (Legnica): Uważam, że teatr jest sercem Legnicy i zabytkiem kulturowym tego miasta o który trzeba dbać. Jest to miejsce spotkań wielu ludzi w różnym wieku, a w szczególności nastolatków i dzieci, daje im szanse rozwoju oraz okazje do konstruktywnego spędzania czasu. Proszę tego społeczności legnickiej nie zabierać, bo kim jesteśmy bez kultury? Rozumiem, że szuka Pan oszczędności, ale nie tędy droga! Zamiast trwonić pieniądze i przepłacać za bezsensowne projekty, z których legniczanie korzystają przez parę dni w roku (typu fontanny i aqua park), proszę zainwestować w instytucję która wspiera, uczy, zachwyca i wzbogaca niezmiennie od wielu lat, codziennie, przez cały rok!

Grzegorz Gorzechowski (Zielona Góra): Teatr w Legnicy i kreowane przez niego działania artystyczne to zjawiska bez precedensu, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji w Polsce. Dlatego uważam, że należy wesprzeć Teatr w jego walce o przetrwanie, szczególnie w czasach kiedy instytucje niezależne, o nieskrępowanym i twórczym spojrzeniu na rzeczywistość stają się przedmiotem ataków władz państwowych jedna po drugiej.

Kamil Bujny (Wrocław): Przykład zniszczenia Teatru Polskiego we Wrocławiu pokazuje, że na każdą próbę działania na szkodę jakiejkolwiek instytucji kultury trzeba reagować od razu. Nie można pozwolić, by jedna z najlepszych scen w Polsce musiała walczyć o przetrwanie. Władze Legnicy powinny być dumne, że mają w swoim mieście ofertę artystyczną, której zazdrościć mogą włodarze i mieszkańcy wielu większych, często wojewódzkich, miast.

Magdalena Buczkowska (Legnica): Podpisuję, ponieważ kocham Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Dorastałam w tym mieście i ten teatr był miejscem, które odwiedzałam regularnie, z zapartym tchem oglądałam wszystkie spektakle (niektóre wiele razy). Uważam, że jest chlubą naszego miasta, rozsławia je na całym świecie. Naszego Miasta! Zatem jest jego nieodłącznym elementem. Nie zgadzam się na takie jego potraktowanie i odcięcie się finansowo organizatora czyli Miasta Legnica. Droga Drużyno Modrzejewskiej - wspieram Was całym sercem.

Tomasz Ostach (Warszawa): Legnica w mojej świadomości funkcjonuje jako miasto, w którym jest znakomity teatr. Bez tego czynnika, to miasto straci swoją wyjątkowość.

Sebastian Ziomek (Warszawa): Sam wyrosłem z Gońca Teatralnego przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, prowadzonego przez aktorów tegoż teatru. Jestem dziś aktorem. Dziękuję za ten punkt na mapie. Dał mi kierunek na przyszłość. Ten teatr jest potrzebny!

Anna Szwałek (Zachełmie): Uważam ten teatr za najlepszy na Dolnym Śląsku. Przyjeżdżam na spektakle kilka razy w sezonie prawie 100 km w jedną stronę. Nie wyobrażam sobie, że tego teatru i całej artystycznej i edukacyjnej działalności miałoby nie być. Uważam, że funkcjonowanie Modrzejewskiej leży w interesie nie tylko legniczan, ale całej dolnośląskiej społeczności.

Żaneta Kulczynska (Legnica): Jestem dumna z poziomu artystycznego naszego legnickiego teatru, wyróżniającego się spośród scen dolnośląskich nieszablonowością treści, skłanianiem do refleksji (przewrotne ale jakże trafne III furie) ale także dobrym warsztatem aktorskim, z którym nawet oglądanie komedii przynosi poczucie wyższej rozrywki. Nasz teatr wyróżnia promowanie Legnicy, mało które miasto może sie bowiem pochwalić spektaklem tak osadzonym w realiach miasta jak Ballada o Zakaczawiu, mało który teatr ma takie osiągnięcia pod kątem ekranizacji i nagród. Teatr przygotowuje treści dla każdej grupy wiekowej mieszkańców miasta, w tym dla najmłodszych odbiorców (fenomenalny spektakl Rok na ziemi) pomógł mi otworzyć dzieci na wrażliwość na sztukę - obrotowa scena, piękne efekty wizualne i mądry przekaz sztuki zrobił także na mnie duże wrażenie, spektakli takich nie widziałam w dedykowanym dzieciom wrocławskim teatrze lalek i cieszy mnie myśl, że ktoś chciał zaproponować dzieciom coś tak pięknego i wartościowego. Uważam, że nasz teatr zasługuje na zdecydowanie wyższe dofinansowanie.

Teresa Kucharczyk (Legnica): Jestem legniczanką od urodzenia. Na przestrzeni lat widzę jak moje miasto podupada i się starzeje, ale jest jeden powód do dumy, NASZ teatr! Puchnę z dumy, kiedy ktoś spoza Legnicy, wspomina nasz teatr jako jeden z najlepszych w Polsce . Bo taki jest! Nie rozumiem, dlaczego nasz prezydent z takim uporem, próbuje go zniszczyć. Dlaczego zamiast być z niego dumny i go promować, próbuje go unicestwić? Panie prezydencie, pana animozje do dyrektora legniczan nie interesują!!! To wasze sprawy, nie nasze! Dlaczego my mamy dostać rykoszetem? Nie wierzę, że na prezydenta wybraliśmy tak małostkowego człowieka. Dlatego proszę się opamiętać!

Darian Wiesner (Legnica): Podpisuję, ponieważ jestem wychowankiem edukacji teatralnej prowadzonej przez Teatr Modrzejewskiej, ponieważ legnicki Teatr ukształtował mój charakter, a dzięki jego działalności spełniłem marzenie, które dla mnie - wówczas młodego mieszkańca Legnicy wydawało się niedoścignione - zostałem aktorem. Nigdy nie spełniłbym swoich marzeń, gdyby nie Teatr Modrzejewskiej - Ośrodek o randze ogólnopolskiej, europejskiej - i jego cudowny Zespół (w rozumieniu - cała Społeczność, która go tworzy). Dzisiaj to ja tworze edukację artystyczną dla młodych ludzi, bo takie ziarno zasiali we mnie legniccy artyści z kręgu Modrzejewskiej. I jak tu ograniczać finansowanie Instytucji, która młodym ludziom daje Przyszłość? Panie Prezydencie, jakiej przyszłości chce Pan dla Legniczan?

Felicity Peters (Perth, Australia): I believe in the theatre continuing to entertain and provide thought-provoking plays and interactions. I have visited Legnica a number of times.

Dominik Smaruj (Warszawa): Podpisuje, ponieważ nie godzę się na bezpodstawne uśmiercanie instytucji kultury, już i tak ledwo wiążącej koniec z końcem. Na ucinanie finansów zamiast wspomagania w tym trudnym dla wszystkich, a szczególnie dla kultury, czasie. Mowa o instytucji spajającej i kształcącej społeczność legniczan oraz o teatrze spoza obszaru wielkomiejskiego o światowej renomie i potężnym dorobku artystycznym. Odcięcie dofinansowania i idące za nim zamknięcie tego miejsca i ubożenie działań artystyczno-społecznych będzie miało długofalowe negatywne skutki zarówno dla zespołu Teatru Modrzejewskiej oraz mieszkańców Legnicy jak i odwiedzających miasto widzów z województwa i całego kraju. Proszę o spojrzenie na sprawę z szerszej perspektywy, nie tylko z chwilowych „korzyści” z uśmiercenia ośrodka. Proszę również o większe zainteresowanie społecznością swojego miasta i przyszłością kulturową kraju ponad własne interesy.

Petycja podpisana przez ponad 5200 osób trafiła już na biurko prezydenta Legnicy, przewodniczącej Rady Miasta Legnicy oraz marszałka województwa dolnośląskiego. Teatr Modrzejewskiej czeka na dalszy rozwój sytuacji, o którym na bieżąco będziemy informować w @kt. Wszystkie komentarze złożone pod petycją dostępne są – TUTAJ.

Konrad Pruszyński