Dzisiaj 2 sierpnia petycja pn. "Znów walczymy o nasz Teatr Modrzejewskiej w Legnicy" trafiła do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego wraz z 5214 podpisami widzów - miłośników legnickiego teatru. Poinformowały o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej członkinie zarządu Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny Beata Kowalska, Radosława Janowska-Lascar oraz Aleksandra Chodor. Pisze Klaudia Korfanty.

5214 osób - z Legnicy, województwa dolnośląskiego, Polski, a nawet z zagranicy - złożyło podpis pod petycją Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny skierowaną do prezydenta miasta. Chodzi o wypowiedzenie umowy o współfinansowanie legnickiego teatru, która została zawarta 13 lat temu pomiędzy Gminą Legnica a Województwem Dolnośląskim. Pisaliśmy o tym wcześniej:

Od 5 do 31 lipca członkowie Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny zbierali podpisy pod petycją zatytułowaną "Znów walczymy o nasz Teatr Modrzejewskiej w Legnicy". W ciągu kilku tygodni uzbierano 5214 podpisów (1113 w wersji papierowej i 4101 w wersji elektronicznej). Pod petycją podpisywali się legniczanie, mieszkańcy pobliskich miast, ale także widzowie z dalszych zakątków Polski, a nawet świata (w tym RPA!).

Teatr przekracza granice miasta, województwa, kraju. Jednoczy ludzi z całego świata - mówiła podczas konferencji Radosława Janowska-Lascar, członkini zarządu STNP.

Petycja stała się pretekstem do rozmów o teatrze i wspomnień. Aleksandra Chodor wyznaje, że te podpisy i zaangażowanie widzów są dowodem troski społeczeństwa o teatr.

Teatr to wizytówka miasta, jego nieodłączna część. A miasto powinno być z niego dumne - mówiła Aleksandra Chodor.

Petycja trafiła do Biura Podawczego UM Legnica, skierowano ją także do Przewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Zgodnie z przepisami prezydent ma 3 miesiące na odpowiedź. Mamy jednak nadzieję, że wcześniej zabierze głos w sprawie - mówi Beata Kowalska.

Widzowie, składając podpis pod petycją online, mogli dodać komentarz. Oto kilka z nich:

- Zamknięcie teatru lub brak jego finansowanie jest równoznaczne z odcięciem od kultury.

- Teatr to moja młodość, czasy liceum. Uwielbiam go!

- Teatr legnicki jest jednym z najlepszych w Polsce i uważam, że osobiste animozje nie mogą mieć wpływu na jego działalność.

- Podpisuję, ponieważ jestem dumny, że w moim rodzinnym mieście działa od lat niezmiennie na wysokim poziomie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

- Teatr legnicki był jedną z niewielu rzeczy, z których możemy być dumni w skali kraju. Wypuścił spod swoich skrzydeł wielu świetnych aktorów. Szkoda (żeby nie użyć mocniejszych słów), że Ratusz nie widzi, jak teatr poprawia wizerunek na zewnątrz.

(...) Teatr JEST niezbędnie potrzebny. Ocalmy go.

(Klaudia Korfanty, „Legnica: Petycja w sprawie wypowiedzenia umowy o współfinansowanie teatru trafiła na stół prezydenta. Uzbierano 5214 podpisów”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 02.08.2022)