„Pan kultury nie rozumie, nie czuje i prawdopodobnie nie lubi. Dlatego pan kulturę dobija” – piszą w uzasadnieniu twórcy nagrody Złoty Gwóźdź Do Trumny Legnickiej Kultury, którzy dziś spotkali się przed Ratuszem, żeby uhonorować laureata – prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Materiał Pawła Pawlucego.

- Wyrażamy też nadzieję, że ten gwóźdź zmusi pana do refleksji nad rolą i znaczeniem kultury oraz na miastem, które my, jego mieszkańcy, cenimy i kochamy, a które pan swoimi niezrozumiały decyzjami po prostu niszczy  – Henryk Szydłowski, legniczanin.

Miłośnicy sztuki chcieli osobiście wręczyć wyróżnienie laureatowi, ale zgodnie z panującymi w magistracie zasadami musieli ograniczyć się do zostawienia trofeum biurze podawczym. Zaskoczenia jednak nie było.

- Chyba spodziewaliśmy się tego, że nie wyjdzie – Aleksandra Chodor ze Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny.

Nagroda to oczywiście pokłosie ostatniej decyzji prezydenta, w myśl której miasto rozwiązało umowę na współfinansowanie działalności Teatru Modrzejewskiej. Członkowie Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny stworzyli także petycję w tej sprawie już pierwszego dnia zbierając pod nią 500 podpisów z całej Polski.

Materiał video do obejrzenia - TUTAJ.

(Paweł Pawlucy, „LEGNICA. Tadeusz Krzakowski wyróżniony jako grabarz kultury”, https://tvregionalna.pl/ , 07.07.2022)