Władze Legnicy wypowiedziały umowę z urzędem marszałkowskim w sprawie finansowania Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, co dla instytucji kultury oznacza utratę ok. 1,5 mln zł rocznie. Co to oznacza dla teatru i jego widzów? Jak decyzję tłumaczą urzędnicy? Odpowiedzi szukamy w naszym materiale. Sprawozdanie autorstwa Pawła Pawlucego.

Magistrat i teatr. W Legnicy te słowa pasują do siebie jak pięść do nosa. Zrozumie ten, kto pamięta chociażby zamieszanie sprzed kilkunastu lat, związane z finansowaniem Modrzejewskiej. Ostatecznie doszło wtedy do porozumienia, a większy ciężar utrzymania instytucji wziął na siebie urząd marszałkowski. Dziś sytuacja się zmienia, bo w dobie inflacji władze Legnicy postanowiły rozwiązać umowę z 2009 roku.

- Szukamy oczywiście oszczędności. Tak jak widzimy sytuacja innych instytucji kultury, które podlegają wyłącznie Legnicy, czyli Muzeum Miedzy, czyli Galeria Sztuki, Legnickie Centrum Kultury – te instytucji, w tej zmieniającej się sytuacji, też się muszą odnaleźć  – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legnicy.

Na biurko marszałka trafiło pismo z rozwiązaniem umowy. Dyrektor teatru dowiedział się o tym z Facebooka. Wróciły wspomnienia, gdy w mieście głośno było o wojence na linii Jacek Głomb – Tadeusz Krzakowski. Tym razem, jak zaznacza szef legnickiej trupy, stawką jest przyszłość teatru, dodajmy – jednego z najlepszych w kraju, nierozerwanie związanego z Legnicą, promującego sztukę na cały świat, choćby w ramach międzynarodowych festiwali.

- Media rozpisują się o niechęci prezydenta Krzakowskiego do mojej osoby, ale przecież legnicki teatr to nie tylko ja – to świetny zespół aktorski, osiemdziesięciu zaangażowanych w świat teatru pracowników, dziesiątki tysięcy widzów. Robimy jeden z najbardziej promiejskich teatrów w Polsce – dyrektor Jacek Głomb.

Trudno dziś wyrokować jaka będzie przyszłość Modrzejewskiej czy ewentualnych negocjacji miasta z województwem. Teatrowi brakuje obecnie pieniędzy na koszty stałe. Jeśli straci pieniądze gwarantowane przez miasto, w oczy zajrzy mu widmo bankructwa. Dyrektor Głomb, który rokrocznie planuje kolejny sezon teatralny, tego lata będzie miał na głowie inne zmartwienia.

Materiał video dostępny jest do obejrzenia – TUTAJ.

(Paweł Pawlucy, „DOLNY ŚLĄSK/LEGNICA. Teatr bez pieniędzy od miasta?”, https://tvregionalna.pl/, 05.07.2022)