"Prezydent dąży do zamknięcia teatru. Apeluję do niego: nie musimy się lubić, ale nie niszczmy kultury. Teatr to nasza wspólna perełka" - mówił podczas dzisiejszej konferencji (5 lipca) dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb. Poniżej szczegóły. Artykuł Klaudii Korfanty.

Urząd Miasta Legnicy wskutek problemów finansowych postanowił uciąć wydatki przeznaczone m.in. na kulturę. Tym razem stratny ma być Teatr Modrzejewskiej, której organem współprowadzącym, obok Urzędu Marszałkowskiego, jest właśnie Urząd Miasta. 30 czerwca Krzysztof Duszkiewicz - zastępca prezydenta Legnicy zamieścił post na Facebooku, w którym poinformował o konieczności "rozmów na temat finansowania teatru w przyszłym roku". Tym samym Urząd Miasta zdecydował się wypowiedzieć umowę o współfinansowaniu teatru.

Jacek Głomb odczytał oświadczenie (pełna treść w galerii zdjęć), którym potępił zachowanie prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego.

- To jest paranoja, żeby prezydent miasta nie dbał o budynki w centrum miasta. O Stary Ratusz, w którym urzędowali jego poprzednicy! Jeśli nie dostaniemy pieniędzy od miasta, zarówno my, jak i inne instytucje, zbankrutujemy - przyznaje dyrektor legnickiego teatru.

- Jaka przyszłość nas czeka – naprawdę dziś nie wiem. Wiem natomiast, że bez tych 1,5 mln zł nie domkniemy budżetu Teatru na 2023 r. - wyznał Jacek Głomb.

Przypomnijmy, jak sprawę przedstawił Krzysztof Duszkiewicz:

Złożyłem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego korespondencję dotyczącą Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Mamy pół roku na przeprowadzenie mądrych i merytorycznych rozmów na temat finansowania jej w przyszłym roku. Jesteśmy otwarci na partnerski dialog, ale oczekujemy też zrozumienia. Ostatnie lata, okres pandemii, były czasem bardzo trudnych decyzji w wielu obszarach życia miasta. Instytucje kultury zaciskały pasa, aby przetrwać ten trudny czas. W tym okresie, miasto ani o złotówkę nie zmniejszyło dotacji dla legnickiego teatru. Chcemy rozmawiać o systemowych rozwiązaniach finansowania tej instytucji. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu otrzymałem deklarację ustalenia terminu spotkania w tej sprawie.

Urząd Marszałkowski potwierdził, że otrzymał pismo o rozwiązaniu umowy o współprowadzeniu teatru.

W konferencji 5 lipca udział wzięły także przedstawicielki stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny, które odczytały petycję do prezydenta, w której domagają się cofnięcia decyzji o wypowiedzeniu umowy. Pod petycją legniczanie będą mogli podpisać się elektronicznie oraz na miejscu w Cafe Modjeska.

- To jest teatr legnicki i to legniczanie powinni mieć prawo do wypowiedzenia się w tym temacie - podsumował Jacek Głomb.

Do sprawy będziemy wracać.

Fotorelacja z konferencji prasowej dostępna jest – TUTAJ.

(Klaudia Korfanty, „Dyrektor Teatru Modrzejewskiej kieruje mocne słowa do prezydenta Legnicy w sprawie wypowiedzenia umowy o współfinansowanie teatru”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 05.07.2022)