Książka zatytułowana „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”, autorstwa dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej została uznana przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk najlepszą publikacją o Wielkopolsce w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka. Informuje Lilla Sadowska.

30 czerwca Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ogłosiło ogłosiło wyniki konkursu na najlepszą publikację o Wielkopolsce za rok 2021. Nagrodę przyznano w kategoriach literatura naukowa, literatura popularnonaukowa i beletrystyka oraz literatura dotycząca miasta Poznania. Wyróżnienie w drugiej z wymienionych kategorii przyznano książce Jacka Głomba „Życie niedokończone”.

„Życie niedokończone” - wywiad rzeka z Lechem Raczakiem autorstwa Jacka Głomba ukazał się się dwa lata po jego śmierci. To zarejestrowana i spisana przez Jacka Głomba część życia człowieka niezwykłego, człowieka, który miał ogromny wpływ na polską, a także legnicką scenę teatralną.

- Leszek Raczak był dla mnie, dla nas, dla Teatru Modrzejewskiej największym teatralnym autorytetem na świecie. Tak naprawdę wiedzieliśmy o tym wcześniej, dotarło to do nas jeszcze bardziej dopiero po jego śmierci – mówił podczas styczniowej promocji książki Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, przyjaciel bohatera książki i jej autor.

Lech Raczak był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia był też dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Malta Festival Poznań. Legnicy „dał” „Dziady”, „Marat Sade” i „Czasu terroru”. Prywatnie był przyjacielem Jacka Głomba. Zmarł nagle 17 stycznia 2020 roku.

Opowiem Ci historię. Zdecydujesz, co z nią zrobisz” - takie słowa usłyszał Jacek Głomb od Lecha Raczaka. Historię przelał na karty książki, którą można kupić na internetowej stronie wydawnictwa Żywosłowie.

(Lilla Sadowska, „Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk nagrodziło książkę Jacka Głomba”, https://kulturalia.lca.pl/, 02.07.2022)