Urząd Miasta w Legnicy wycofuje się z prowadzenia tamtejszego teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Od kilkunastu lat robił to wspólnie z urzędem marszałkowskim. Ratusz podaje jako powód swojej decyzji względy finansowe – ma dzięki temu zaoszczędzić 1,5 mln zł. Materiał Andrzeja Lamparta.

Urząd Miasta w Legnicy wczoraj o swojej decyzji powiadomił urząd marszałkowski we Wrocławiu. Umowę wypowiedział z półrocznym wyprzedzeniem. Jako powód przedstawiciele ratusza podają względy finansowe.

– Chodzi o sytuację ekonomiczną wielu polskich miast. W związku z pandemią, wojną, podwyżkami – to wszystko powoduje, że miasta są zmuszone szukać oszczędności – mówi Piotr Seifert, rzecznik prezydenta Legnicy.

Decyzja jest niespodziewana, bo wcześniej nie było żadnych sygnałów na ten temat. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu są zaskoczeni.

– W ostatnim dniu czerwca otrzymaliśmy pismo od prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, które informuje nas, że wraz z końcem 2022 roku Legnica rozwiązuje umowę o współprowadzenie teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Jest to informacja zdumiewająca i skandaliczna – komentuje Michał Nowakowski, rzecznik urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu.

Przedstawiciele teatru Heleny Modrzejewskiej na razie nie komentują decyzji władz Legnicy.

Legnicki ratusz co roku przekazywał na utrzymanie teatru 1,5 miliona złotych. Urząd marszałkowski 2,5 miliona, ale w praktyce ta kwota była znacznie większa. Działalność sceny dotowało w ostatnich latach także Ministerstwo Kultury, lecz te pieniądze były przeznaczane na realizacje konkretnych projektów artystycznych.

Materiał video do obejrzenia – TUTAJ.

(Andrzej Lampart, „Legnicki urząd miasta przestanie prowadzić Teatr im. Heleny Modrzejewskiej”, https://wroclaw.tvp.pl/, 01.07.2022)